FaceApp'ten Veri Gizliliği Açıklaması

FaceApp’ten Veri Gizliliği Açıklaması

İnternet ortamını son 2 gündür kasıp kavuran “yaşlandırma” uygulaması FaceApp, aslında çok da yeni bir uygulama değildi fakat yapılan son geliştirmelerle tekrardan popüler oldu. Rus Wireless Lab tarafından geliştirilen FaceApp, #AgeChallenge ismi altında tüm toplumsal medya platformlarında trend oldu.

Sahip olduğu gelişmiş yapay zekâ sayesinde epey başarılı bir formda yaşlandırma sürecini gerçekleştirebilen FaceApp'in milyonlarca insanın fotoğrafını toplamasıyla da saklılık konusunda soru işaretleri açığa çıkmıştı. FaceApp'in inançlı olup olmadığı tartışılırken uygulamanın geliştiricilerinden de resmi bir açıklama geldi.

FaceApp'ten Veri Gizliliği Açıklaması

“Yüklenen fotoğrafların birden fazla, yüklendiği tarihten itibaren 48 saat içerisinde sunucularımızdan siliniyor. Kullanıcılar tarafından gelen bilgilerin silinmesi taleplerini ise kabul ediyoruz. Dayanak takımımız şu an epeyce ağır olsa da bu taleplere öncelik gösteriyoruz” açıklamasını yapan FaceApp, fotoğraflar üzerinde yapılan süreçlerin bulut sunucular üzerinde yapıldığını fakat düzenleme için seçilmeyen öbür fotoğrafların hiçbir halde buluta transfer edilmediğini de ekledi.

Ayrıca araştırma ve geliştirme grubu Rusya'da olmasına karşın hiçbir kullanıcı verisinin Rus hükûmeti ile paylaşılmadığını açıklayan FaceApp, yaptığı bu açıklamalarla kullanıcıların içini az da olsa rahatlatmış oldu.

İlk olarak 2017 yılında yüz güzelleştirme uygulaması olarak kullanıcılara sunulan FaceApp, o günlerde de çeşitli zımnilik suçlamalarına maruz kalmıştı. Bugün ise yaşlandırma efektiyle tanınan olan uygulama, emsal tartışmaları tekrar açmış oldu.