Facebook ve Twitter, Beyaz Saray'daki Zirveye Çağrılmadı

Facebook ve Twitter, Beyaz Saray’daki Zirveye Çağrılmadı

Perşembe günü Beyaz Saray’da yapılacak olan toplumsal medya tepesi, ABD tarafından daha muhafazakâr bedellendirilen medya isimlerine konut sahipliği yapacak. Doruğa PragerU ve Turnin Point USA’den Charlie Kirk davetiye alırken toplumsal medya şirketleri de dahil olmak üzere kimi kıymetli isimler bu tepe için davet edilmedi.

Facebook ve Twitter, Beyaz Saray'daki Zirveye Çağrılmadı

Donald Trump’ın başkanlık koltuğunda oturduğu Beyaz Saray, bu hafta “Günümüz çevrim içi ortamındaki fırsatlar ve zahmetler üzerine güçlü bir tartışma” konusuna mesken sahipliği yapacak. Lakin CNN’de yer alan bir habere nazaran, ne Facebook ne de Twitter “dijital liderler” olarak değerlendirilmedi ve bu doruğa çağırılmadı.

Beyaz Saray, şimdi davete katılacakların listesini yayınlamadı lakin bu siteler aslında ABD’deki muhafazakârlar tarafından namlunun ucuna yerleştirilmişti. Hatta ABD Lideri Donald Trump verdiği bir röportajda “Yaptıkları her neyse yanlış ve muhtemelen yasa dışı” demişti.

Son yıllarda ABD'li muhafazakârlar Facebook, Twitter ve Google üzere teknoloji şirketlerini “gizli engelleme” ve buna emsal başka davranışlarla suçluyor.

Politikacıların ve hükümetlerin kendi siyasetlerine nazaran toplumsal medya şirketlerini tehdit etmeleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce hükümetler hâlâ yüzlerce milyon dolar bedelindeki bu şirketleri tesirleri altına alabilecek kadar güçlü mü?