Firefox'un Güvenlik Açığını Gideren Yeni Sürümü Yayınlandı

Firefox’un Güvenlik Açığını Gideren Yeni Sürümü Yayınlandı

İnternete bağlı olan herkes, ufak ya da büyük bir risk içerisinde olduğunu biliyor. Bilgisayar korsanları, ellerine geçen her fırsatı kıymetlendirerek kullanıcıların kimlik bilgilerine erişmeye ve bunu maksatları doğrultusunda kullanmaya çalışıyorlar. Fakat bu güvenlik açıklarının tespit edilebilmesi için de birtakım üniteler bulunuyor. Google Project Zero kapsamında çalışmalarını sürdüren grup üyelerinden Samuel Grob, Firefox kullanıcılarını yakından ilgilendiren bir güvenlik açığını tespit ederek Mozilla yetkililerine bildirmişti. Bu güvenlik açığı üzerinde çalışmalarını tamamlayan Mozilla çalışanları, bu açığını gidermek için yeni Firefox sürümü yayınladılar. Firefox 67.0.3 ve Firefox ESR 60.7.1 olarak yayınlanan sürümler kullanıcılar tarafından indirilebilir durumda.

Firefox'un Güvenlik Açığını Gideren Yeni Sürümü Yayınlandı

Grob tarafından tespit edilen bu güvenlik açığı, bilgisayar korsanlarının Firefox kullanıcılarının bilgisayarlarında rastgele bir kod çalışmalarına müsaade veriyor. JavaScript objelerinin işlenmesi sırasında ortaya çıkan sıkıntılar nedeniyle yaşanan çökme, bilgisayar korsanlarının bu açıktan faydalanmasını sağlıyor. CVE-2019-11707 olarak isimlendirilen bu güvenlik açığı, işletim sistemi fark etmeksizin tüm bilgisayar kullanıcılarını etkiliyor. Fakat iOS, Android ya da Amazon Fire TV üzere platformlar için geliştirilen Firefox'larda bu türlü bir sorun ile karşılaşılmadı.

Firefox kullanıcılarının bu noktada yapmaları gereken en değerli şey tarayıcılarının sürümlerini denetim etmektir. Mozilla çalışanları, internet tarayıcısının sürümünün otomatik olarak güncelleştirildiğini açıklamış olsalarda sizler de sürümünüzü kendiniz denetim edebilirsiniz. Bunu yapmak için Firefox tarayıcısını açıp 'Menü' kısma gitmeniz gerekiyor. Burada bulunan 'Yardım' seçeneğinin altında 'Firefox Hakkında' alt menüsünü göreceksiniz. Bu alt menüye tıkladığınızda karşınıza çıkan ekran, sizin hangi Firefox sürümünü kullandığınızı gösterecek ve otomatik olarak güncellemeleri denetleyecektir. 

Firefox sürümünüz Firefox 67.0.3 yahut Firefox ESR 60.7.1 ise rastgele bir süreç yapmanıza gerek yok. Lakin sürümünüz farklıysa ve rastgele bir güncelleme de göremiyorsanız, internet tarayısıcını bilgisayarınızdan kaldırarak tekrar heyetim yapmanız gerekmektedir. Bunun için burada bulunan ilişkiyi kullanabilir, ilgili güvenlik açığının kapatıldığı son sürümü indirebilirsiniz.