Flappy Bird, Hala En İyi Mobil Oyun

Flappy Bird, Hala En İyi Mobil Oyun

Günümüzden yaklaşık 5 yıl kadar evvel Android ve iOS uygulama mağazalarında Flappy Bird isminde bir oyun yayınlandı. Kısa müddette fenomen haline gelen bu oyun, milyonlarca kişi tarafından indirildi ve saatlerce oynandı. Son derece kolay bir arayüze ve oyun mekaniklerine sahip olan bu oyun, insanları hudut krizine sokmasına karşın bağımlılık tesiri yapıyor, oyuna başlayan bir türlü bırakamıyordu.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Flappy Bird, yayınlandıktan kısa mühlet sonra dünya çapında bir fenomen haline gelmeyi başardı. Lakin oyunun ömrü fazla uzun olmadı. Yayıncı, oyunu kısa müddet içinde mağazadan sildi. Flappy Bird’ün akıllı telefon kullanıcıları tarafından ziyadesiyle ilgi görmesi, birtakım ‘fırsatçı’ geliştiricilerin dikkatinden kaçmadı ve oyunun pek çok taklidi mağazalardaki yerini aldı. Hatta birtakım akıllı telefon sahipleri, aygıtlarında Flappy Bird yüklü olduğunu belirterek telefonlarını yüz binlerce dolara satışa çıkardılar.

Flappy Bird, Hala En İyi Mobil Oyun

Flappy Bird’ün yayınlanmasının üzerinden yıllar geçti. Artık App Store ve Play Store’da PUBG Mobile, Fortnite, GTA San Andreas üzere PC oyunları ayarında tecrübe sunan taşınabilir oyunlar bulunuyor. Pekala taşınabilir platformlarda böylesine gelişmiş oyunların bulunması, taşınabilir oyun tecrübesini hakikaten düzgünleştirdi mi? Aslına bakacak olursanız Flappy Bird, tüm gelişmelere ve ortadan geçen onca yıla karşın hala en uygun taşınabilir oyun olmaya devam ediyor.

Geliştiriciler Orta Therox, Em Lazer-Walker ve Zach Gage, geçtiğimiz ay Flappy Royale isminde bir ‘battle royal’ oyununu iOS, Android ve web platformlarında yayınladılar. Bildiğimiz Flappy Bird oyunu ile battle royal cinsini bir ortaya getiren Flappy Royale’de oyuncular, tıpkı PUBG Mobile ya da Fortnite’ta olduğu 99 rakibi ile birlikte bir maça giriyorlar. Oyun, özgün Flappy Bird ile tıpkı içeriği sunuyor. Fark ise maç içinde 100 kişi ortasında sona kalan oyuncu olmak.

Flappy Bird, Hala En İyi Mobil Oyun

Grafik kalitesi, arayüz ya da oyun mekanikleri açısından Flappy Bird’ün hala en kolay taşınabilir oyunlardan biri olduğu söylemek mümkün. Bununla birlikte Flappy Bird’ü oynamak için tek yapmanız gereken bir parmağınızla ekrana dokunmak. Dolayısı ile Flappy Bird’ü rastgele bir durumda, telefonunuzu tek elle tutarken bile oynayabilirsiniz. Bu nedenle Flappy Bird için gerçek bir ‘mobil oyun’ demek yanlış olmayacaktır.

PUBG Mobile, Fortnite ya da öbür birinci şahıs atış oyunları, PC ayarında grafik ve mekanikler sunuyor olsalar da bu oyunları dokunmatik ekranlarda oynamak, bir klavye+mouse ile oynamak kadar keyif vermiyor. Ayrıyeten bu oyunları oynamak için iki elinizi tıpkı anda kullanmanız ve sabit bir durumda olmanız gerekiyor. Flappy Bird ya da mevcut Flappy Royale ise rastgele bir durumda tek elle kolay bir halde oynanabiliyor. Pekala siz Flappy Bird hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.