İddia: ABD, İncirlik Üssü'nde Nükleer Bomba Gizliyor

İddia: ABD, İncirlik Üssü’nde Nükleer Bomba Gizliyor

Akdeniz ve Orta Doğu açısından hayli hareketli bir devirden geçiyoruz. Coğrafik pozisyonu sebebiyle ve bir NATO ülkesi olarak Türkiye, bu hareketliliğin en çok hissedildiği bölgelerden birisi. Başka NATO üyesi ülkelerle birlikte İran ve Rusya üzere ülkelerinde dahil olduğu bu süreçte, ortalığı karıştıran yeni bir argüman daha var.

ABD merkezli haber kuruluşu CNN’in Belçika’da Flemenkçe lisanında hizmet veren haber merkezi HLN, argümanları gündeme getirdi. Haberlere nazaran ABD’nin ve münasebetiyle NATO’nun pek çok ülkede bulunan askeri üssünde nükleer bombalar bulunuyor.

İddia: ABD, İncirlik Üssü'nde Nükleer Bomba Gizliyor

İddiaların kaynağı olduğu söylenen NATO raporlarında, ABD’nin Avrupa ülkelerinde yaklaşık 150 adet nükleer silahı ve bombası bulunuyor. Bu envanterin değerli bir kısmı, ABD ve müttefiklere ilişkin uçakların taşıyabileceği boyutta olan B61 nükleer bombadan oluştuğu söyleniyor. B61 tipi nükleer bombalar, ABD tarafından geliştirilen en yeni nükleer ekipman olarak kayıtlara geçiyor ve 170 kilotona kadar patlama gücüne sahip.

Raporda yer alan ayrıntılara nazaran ABD, kelam konusu bombaları ve nükleer envanterleri şu üslerde depoluyor:

  • Belçika – Kleine Brogel Hava Üssü,
  • Almanya – Büchel Üssü,
  • İtalya – Aviano ve Ghedi-Torre üsleri,
  • Hollanda – Volkel Hava Üssü,
  • Türkiye – İncirlik Hava Üssü.

Nisan 2019’da yayınlanan ve 11 Temmuz 2019’da yine düzenlendiği söylenen hassas NATO raporunda ABD’nin B61 konusundaki müttefikleri olarak üslerin bulunduğu ülkelerin de ismi geçiyor. Belçikalı HLN’ye nazaran 2015’ten bu yana ülkedeki NATO üssü Kleine Brogel’de ABD’nin nükleer envantere sahip olduğu bilinen bir mevzuydu. Hatta o devir ABD’nin bu üsse nükleer envanteri muhafaza emeliyle 1 milyon dolar takviye verdiği de söyleniyordu.

ABD, 2020’de yeni jenerasyon nükleer B61 füzelerini kullanıma sunacak ve bu füzeler, şu sıralar Türkiye ve ABD ortasında gerileme neden olan F-35 uçakları tarafından da kullanılacak. Kelam konusu uçak nükleer silahlara sahip olduğu bilinen üslerin bulunduğu, raporda “müttefik” olarak belirtilen öteki ülkelere de gönderilecek. Şayet F-35 sıkıntısı Türkiye lehine çözülürse, Türkiye de yeni kuşak B61’lere sahip olacak.

ABD’nin NATO üslerinde nükleer envanter barındırması, bu envanterin genişlemesi ve yeni sistemlere uyumlu hale getirilmesi tansiyon beklentilerini üste çekiyor. Tezlere ait NATO ya da ABD tarafından yapılan resmi bir açıklama bulunmuyor.

“NATO'nun Nükleer Duruşu” başlığı altındaki 5. unsur argümanların ana kaynağı:

İddia: ABD, İncirlik Üssü'nde Nükleer Bomba Gizliyor