Ford Mustang'in Babası Lee Iacocca, 94 Yaşında Vefat Etti

Ford Mustang’in Babası Lee Iacocca, 94 Yaşında Vefat Etti

Amerikan arabaları ortasında tahminen de en ikonik olanı Ford Mustang’dir. Hala sinemalarda karşımıza çıkan ve çeşitli eserleri piyasaya sürülen klasik Mustang’in ardındaki itici gücü oluşturan isim ise Lee Iacocca idi. Iacocca ayrıyeten Chrysler’i 1980’lerin başında mutlak iflastan kurtaran CEO olarak da biliniyordu. 

Modern minivanların temelini atan isim olan Iacocca, en başarılı otomotiv üreticisi biyografisine sahip isim. Daha evvel Time mecmuasına de birden fazla sefer kapak olan isim, Ford’dan Pinto’ların patlayan yakıt tankı skandalı sonrası ayrılmıştı. 

Ford Mustang'in Babası Lee Iacocca, 94 Yaşında Vefat Etti

Iacocca, 15 Ekim 1924’te İtalyan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak Allentown, Pennsylvania’da dünyaya geldi. Mühendislik okuyan Iacocca, Princeton’da masterını tamamladı ve 1946’da araba kesimine girdi. 

Iacocca, neredeyse doğaüstü bir piyasa görüşüne sahipti ve insanların almak isteyeceği otomobilleri tasarlamasıyla biliniyordu. Iacocca’nın başlattığı ya da büsbütün sona ermekten kurtardığı pek çok araba serisi bulunuyor.

Iacocca’nın Mustang projesi, “Pony araba” tarifinin doğmasını sağladı. İnsanların satın alabileceği kas/performans arabası olan Mustang, fenomen oldu ve orijinal bir tür ortaya çıkardı. Iacocca daha sonra Chrysler’da Minivan serisinin potansiyelini işleyerek aracı en fazla satan taşıtlardan biri haline getirdi. Bir diğer ikonik araba olan Chrysler LeBaron üstü açılabilir arabası de hiçbir pazar araştırmasına müracaattan, bu şekil arabaların neredeyse piyasadan silindiği periyotta pazara sürmüştü. 

Ford Mustang'in Babası Lee Iacocca, 94 Yaşında Vefat Etti

Iacocca, Chrysler’de tıpkı vakitte reklam yüzüydü. Günümüzde bir CEO’nun çıkıp reklamda, kendinden emin bir biçimde “Daha uygun bir otomobil bulursanız, alın” demesi pek mümkün gözükmüyor. 

Iaocca, 1992 yılında Chrysler’dan emekli oldu. Iacocca ayrıyeten periyodun ABD Lideri Ronald Reagan tarafından Özgürlük Anıtı’nı yenilemek için fon bulmak ve o fonu yönetmekle de görevlendirilmişti. Iacocca ayrıyeten Olivio’yu da kurmuştu.