Türk Bilim İnsanı, Tüm Dünyaya Yüz Tanıma Hizmeti Veriyor

Türk Bilim İnsanı, Tüm Dünyaya Yüz Tanıma Hizmeti Veriyor

Geçtiğimiz yıl Arjantin’de gerçekleştirilen G20 Başkanlar Zirvesi’nde devlet liderlerinin dublörlerinin olup olmadığının belirlenmesi emeliyle yüz tanıma sistemi kullanıldı. Bu sistem daha sonra BM’nin sevimli güvenliği çalışmalarında da yardımcı oldu. Sistemi geliştiren firma olan Ayonix ise Türk bilim insanı Doç. Dr. Sadi Vural tarafından kurulmuştu. 

Vural, Türkiye’de üniversiteyi bitirdi, akabinde da cebinde 350 dolar ile lisansüstü eğitim almak için Japonya’nın yolunu tuttu. Uzakdoğu ülkesinin birinci yüz tanıma şirketi Ayonix’i kuran Vural, 12 yıldır bu teknolojiyi geliştirip dünyaya satıyor.

Türk Bilim İnsanı, Tüm Dünyaya Yüz Tanıma Hizmeti Veriyor

Vural’ın müşterileri ortasında Bahamalar, Meksika, Banama, Arjantin, Paraguay, Singapur, Tayvan üzere ülkeler yer alıyor. Ayrıyeten FBI da birtakım noktalarda faal olarak bu sistemi kullanıyor. Çeşitli kurumlar ve firmalar da güvenlik için Ayonix’in geliştirdiği sistemden dayanak alıyor.

Ürünlerinin hem G20 Başkanlar Zirvesi’nde, hem de BM hudut güvenliği çalışmalarında kulllanıldığını belirten Vural, gelecekte yapacakları çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Vural, “Şu anda en son yaptığımız eserler içerisinde 'embedded' yani akıllı kameraların üretimi var. Bu sistemle kentte aranan bir hatalıyı kamera, yüzünden tespit edip bilgisini verebiliyor. Kamera, insanların gülümsemesini, korkusunu anlayabiliyor. On binlerce kamerayı tek bir bilgisayara bağlayıp Ankara'nın bütün nüfusunu gerçek vakitte tanıyabilirsiniz. Şu anda eser prototipi bitti. Japon telefon operatör devi Softbank başta olmak üzere dünyanın birtakım ülkelerince güvenlik hedefiyle test kullanımları başladı.” diyerek yeni teknolojileri de sistemlerine entegre edeceklerini belirtti. Vural bu sistemin kamu güvenliğinde, AVM ve marketlerde alışveriş yapan insanların harcama eğilimlerini ve devamlı müşterileri tespit etmekte kullanıldığını belirtti.

Türk Bilim İnsanı, Tüm Dünyaya Yüz Tanıma Hizmeti Veriyor

Doç. Dr. Vural, yaptıklarının Türkiye’yi de temsil ettiğini söyledi. Şimdi Türkiye ile ortak bir çalışma yapmadığını belirten bilim insanı, bilhassa göçmenler ve hudut güvenliği konusunda Türkiye ile işbirliği yapmayı istediğini belirtti.

Gençlere de tavsiyeler veren Vural, “Teknolojik çalışmalara ilgi duyan, daima kendisini aşmayı düşünen gençler benimle temas kurabilir. Kesinlikle bana ulaşsınlar. Kâfi ki istekli olsunlar, ben onların önünü açarım. Yalnızca Japonya olarak değil, etkin çalıştığım diğer ülkeler için de genç yeteneklere hayatlarının fırsatını vermek isterim.” ifadesini kullandı.