George R. R. Martin'in Yazdığı Oyun 'Elden Ring' Hakkında 5

George R. R. Martin’in Yazdığı Oyun ‘Elden Ring’ Hakkında 5

FromSoftware’ın George R.R. Martin’in iş birliğiyle birlikte hazırladığı Elden Ring, E3 2019’da yayınlanan bir fragmanla oyuncularla buluşturuldu. Projenin gerisindeki takım daha evvel Dark Souls, Sekiro ve Bloodborne üzere oyunları bizlere getirmişti. Elden Ring’de de Dark Souls’un yaratıcı ismi Hidetaka Miyazaki ve Game of Thrones’un yaratıcı ismi George R.R. Martin el ele vererek orijinal bir oyuna imza atmayı hedefliyorlar.

Tahmin edebileceğiniz üzere George R.R. Martin oyunun mitolojisini yaratmaktan sorumlu olacak ve kendisinden beklenildiği üzere karanlık bir dünya oluşturacak. Martin’in yaratacağı dünyanın, FromSoftware’ın hali hazırda hazırlamayı sevdiği karanlık dünyalara ne üzere şeyler katacağını düşündükçe heyecanlanmamak elde değil.

Elden Ring ne vakit çıkacak?

George R. R. Martin'in Yazdığı Oyun 'Elden Ring' Hakkında 5

Oyunla ilgili açıklanmış bir çıkış tarihi bulunmuyor fakat Miyazaki, Xbox Wire’a verdiği bir röportajda oyunun bir müddettir geliştirilme kademesinde olduğunu söyledi. FromSoftware, Dark Souls 3 için yayınladıkları son DLC olan The Ringed City için çalışmalar bittikten bir müddet sonra sonra Elden Ring’i geliştirmeye başlamış. Bu demek oluyor ki oyun aslında 2017 yılından beri geliştirilme basamağında. Her ne kadar iki yıl bir oyunun geliştirilmesi için küçümsenecek bir müddet olmasa da oyunu birinci kere E3 2019’da yayınlanan fragmanla gördüğümüzü göz önünde bulundurursak, oyunun çıkması için biraz beklememiz gerekeceğini söyleyebiliriz. Hatta tahminen bir oynanış görüntüsü görmek için bile çok kısa olmayan mühletler beklememiz bile gerekebilir. Şimdilik oyunun çıkışıyla ilgili bilinen tek şey, PC, Xbox One ve Playstation 4 platformlarına çıkış yapacağı.

  • Cevap: Oyunun açıklanmış bir çıkış tarihi yok fakat PC, Xbox One ve Playstation 4 platformlarına çıkacak.

Elden Ring'in dünyası nasıl olacak?

George R. R. Martin'in Yazdığı Oyun 'Elden Ring' Hakkında 5

George R.R. Martin’in yapmayı sevdiği ve en güzel yaptığı şeylerden biri içinde karmaşık karakterler olan kapkaranlık, acımasız bir dünya yaratmak olabilir. Elden Ring’in birinci fragmanında gördüğümüz ve anlatıcı tarafından tasvir edilen dünya da tam olarak bu türlü bir dünya. Anlatıcının dediğine nazaran yıldızları bile denetim edebilen, hayat verme gücüne sahip olan bir yüzük var ve ismi varsayım edebileceğiniz üzere Elden Ring. Sonrasında bu yüzük biri ya da bir şey tarafından yok ediliyor ve dünya felakete sürükleniyor. Hatta anlatıcı kelamlarını “Gökyüzüne bakın. Yanıyor.” halinde noktalıyor.

Fragmanda altın renginde, parlak, modüllere ayrılmış bir nesne görünüyor. Bu Elden Ring olabilir. Oyunla ilgili cevaplanmamış çok fazla soru var ve fragmanla birlikte bu sorular artıyor. Görünen o ki, George R.R. Martin’in yarattığı mitolojiyle birlikte, Elden Ring oyunu epey güçlü bir öyküye sahip olacak.

  • Cevap: Oyunun karanlık, acımasız ve fantastik bir dünyası olacak.

Elden Ring bize ne anlatacak?

George R. R. Martin'in Yazdığı Oyun 'Elden Ring' Hakkında 5

Miyazaki’nin Xbox Wire ile yapmış olduğu röportajda biraz bilgi kırıntıları bulunuyor. Miyazaki’nin söylediğine nazaran Elden Ring ismindeki malzeme, dünyayı dünya yapan gizemli bir konsepte sahip. Bahsi geçen bu Elden Ring parçalanıyor ve bu durumun sonuçları, oyunun öyküsünün en kıymetli ögelerinden biri oluyor. Bu ortada oyunun öyküsüne büyük bir tesiri olan dünyası, Miyazaki ve George R.R. Martin ortasında geçen konuşmalar sonucunda hazırlanmış. Yani iki tarafında oyunun dünyasına büyük katkıları olacak.

  • Cevap: Net bir yanıt yok lakin oyun büyük ihtimalle Elden Ring’in parçalanmasından sonrasını husus alacak.

Elden Ring, RPG tipine neler kazandıracak?

l​George R. R. Martin'in Yazdığı Oyun 'Elden Ring' Hakkında 5

Elden Ring üçüncü şahıs aksiyon rol yapma oyunu olarak tanıtılıyor. Xbox Wire ile yapılmış röportajda, oyunda bulunacak olan rol yapma öğelerine yük verileceği açıklandı. Her ne kadar oyun rol yapma öğelerine odaklanacak olsa da FromSoftware’ın huyu haline gelmiş güç oyun yapma geleneği de devam edecek. Rol yapmayı daha da başarılı hale getirmek için oyunda karakter özelleştirmenin yanı sıra, çok sayıda farklı tarzlara sahip silahlar ve oynanış biçimleri da yer alacak. Böylece oyuncular, silah ve büyü kullanarak düşmanlarıyla farklı biçimlerde savaşabilecekler. Her oyuncunun kendi biçimine uyan bir strateji belirlemesi gerekecek.

  • Cevap: Oyunda güçlü bir karakter özelleştirme sistemi ve çok sayıda çeşide sahip silahlar olacak.

Elden Ring’de Dark Souls oyunlarına kıyasla neler farklı?

George R. R. Martin'in Yazdığı Oyun 'Elden Ring' Hakkında 5

Öncelikle Elden Ring, geliştiricisinin öbür oyunlarına oranla çok daha büyük bir açık dünyaya sahip olacak. Bu açık dünya, öteki oyunlara nazaran çok daha özgür bir halde keşfedilebilecek. Özcesi oyunun açık dünyası FromSoftware’ın başka oyunlarıyla ortasındaki en büyük fark olacak. Aynı açık dünyanın Dark Souls’a nazaran çok daha büyük olduğu için seyahatler sırasında atlar kullanılabilecek. Son olarak Elden Ring’de bir kasaba ya da etkileşime geçilebilen NPC’ler olmayacak. Oyun bunun yerine yıkık dökük bir dünyaya sahip olacak.

  • Cevap: Oyun çok daha büyük bir açık dünyaya sahip olacak ve oyunda at binilebilecek.

Elden Ring ile ilgili bilinen şeyleri sizlere aktardığımız yazının sonuna geldik. Oyun şimdi yeni duyurulduğu için oyunla ilgilli çok fazla bilgi yok fakat şimdilik elimizde olan bilgiler bile oyun için heyecanlanmaya yetiyor. Elden Ring, bilhassa Dark Souls’u ve George R.R. Martin’in yarattığı dünyayı sevenler için epey heyecan verici olacak. Sizler de oyunla ilgili beklentilerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.