30 Yıl İçinde İzmir'in Havası Adana Gibi Olacak

30 Yıl İçinde İzmir’in Havası Adana Gibi Olacak

İklim değişikliği ve global ısınma, çağımızın en büyük sorunları ortasında ve bu kapsamda İsviçre’deki Crowther Laboratuvarında yapılan araştırmada 2 derecelik bir sıcaklık artışının dünya kentlerini nasıl değiştireceği incelendi. Yapılan araştırmada Bursa’nın havasının Adana’ya, Gaziantep’in havasının Erbil’e, Adana’nın havasının ise Lefkoşa’ya benzeyeceği gözlemlendi.

Diğer dünya kentlerine bakıldığında kapalı havası ve sık sık yağan yağmurlarıyla bilinen İngiltere’nin başşehri Londra’nın Barcelona kadar sıcak olabileceği söylenirken, soğukluğuyla bilinen Rusya’nın başşehri Moskova’nın havasının Sofya’ya benzeyeceği tabir edildi.

30 Yıl İçinde İzmir'in Havası Adana Gibi Olacak

Böyle giderse Avrupa’da yaz ayları şu ankinden 3,5 derece daha sıcak, kış ayları ise şimdiki havalardan 4,7 derece daha sıcak olacak. Tropikal bölgelerdeyse bu durum kendisini çok kuraklık ve ağır yağış olarak gösterecek.

Exeter Üniversitesi uzmanlarından olan James Dyke, “Benim için bu çalışmadaki en etkileyici nokta, Ekvator çizgisine yakın 100 kentin, insanlık tarihinde daha evvel görülmemiş iklimleri yaşayacak olmaları. Bu durum da bu kentlerin hala yaşanılabilir olup olmayacağı sorusunu gündeme getiryor. Büyük bir yerinden olma ve göç senaryosuyla karşı karşıya kalabiliriz.” dedi.

Zürih Üniversitesi’ndeki araştırma grubunun lideri Jean-Francois Bastin, insanların davranışlarıyla ilgili olarak, “Tarih bize tekrar tekrar şunu gösterdi; gerçekler ve bilgiler insanların inançlarını ya da hareketlerini değiştirmiyor” ifadelerini kullandı.

30 Yıl İçinde İzmir'in Havası Adana Gibi Olacak

İngiltere Meteoroloji Kurumu’nda profesör olan Richard Betts ise birçok bölgenin daha evvel görülmeyen iklimlerle karşılaşacağını söyledi. 2050 yılına kadar dünya sıcaklık artışının 2 derece olacağı iddia edilirken bu artışın 2100 yılında 2,9 ile 3,4 ortasında artış göstereceği öngörülüyor.

Burada asıl huzursuz edici olay ise bu çalışmada ortaya koyulan kestirimlerin karbon salınımının azaltılması için harekete geçilen bir gelecek varsayılarak yapılması. Birleşmiş Milletler’e nazaran ortalama sıcaklık artışının 1,5 derecenin altında kalabilmesi için, karbon salınımının 2030’da neredeyse yarı yarıya azaltılması, 2050’de de büsbütün bitirilmesi gerekiyor.