Avcı Köpekbalığının Av Olduğu Anları Görüntülendi

Avcı Köpekbalığının Av Olduğu Anları Görüntülendi

Okyanusun derinliklerindeki canlıların besin açısından epey bol kaynağa sahip olduğunu söylemek pek de mümkün değil. Hasebiyle araştırmacılar, derin denizdeki köpek balıklarının bir kılıçbalığını yediklerini gördüklerinde gözlerine inanamamışlardı. Lakin NOAA araştırmacıları, şanslı günlerinde olacaklar ki saniyeler evvel kılıçbalığını yiyen köpekbalıklarından bir adedinin saniyeler için de bir tıp derin deniz canlısı tarafından avlandığını da görüntülediler.

ABD Ulusal Okyanussal ve Atmosferik İdaresi (NOAA) tarafından paylaşılan bir görüntüde, aç bir iskorpithanisi balığının, avcı olan köpekbalığını nasıl avladığı görülüyor. Aşağıdaki görüntüde görebileceğiniz bu harika av, 450 metre derinlikte gerçekleşiyor.

Bir akaryakıt tankeri olan SS Bloody Marsh’ın enkazını keşfe çıkan NOAA’nın uzaktan kumanda edilen aracı Deep Discoverer, bir düzine köpekbalığı tarafından yenen 2,5 metre uzunluğundaki kılıçbalığı kalıntısını tesadüfen görüyor.

Connecticut Üniversitesi’nde deniz bilimcisi olan Peter J. Auster “Bu devasa hayvanın vefat sebebi muhakkak değil. Yaşlılık, hastalık ya da bir tıp yaralanma olabilir. Balıkçıların elinden kaçırdığı bir av olduğuna dair rastgele bir iz bulunmuyor. Fakat almış olduğu rastgele bir yara, köpekbalıklarının ısırıkları sebebiyle yok olmuş da olabilir.” dedi.

Videoda avcı pozisyonundayken av pozisyonuna düşen köpekbalığı tipi, uykucu köpekbalığı da denilen denizin derinliklerinde yaşayan küçük köpekbalığı. Bu köpekbalığını avlayan iskorpithanisi balığının uzunluğu ise 2 metreyi buluyor ve derin su mağlarında yahut gemi enkazlarında yaşıyor.