Giriş Seviye Qualcomm Snapdragon 215 Duyuruldu

Giriş Seviye Qualcomm Snapdragon 215 Duyuruldu

Akıllı telefon dalının üst limiti düzgünden uyguna yükseldi. Teknoloji üreticileri artık yalnızca oyun odaklı akıllı telefonlar bile üretmeye başladılar. Lakin üst seviye akıllı telefonlarda kullanılan donanımların pahalılığı, telefonların fiyatlarını da önemli manada üst çekiyor. 

Akıllı telefon için işlemciler üreten Qualcomm ise, duyurduğu yeni işlemcisi Snapdragon 215 ile uygun fiyatlı akıllı telefonlara pek çok yenilik getirmeye hazırlanıyor.

Giriş Seviye Qualcomm Snapdragon 215 Duyuruldu

Qualcomm'un duyurduğu yeni işlemci, uygun fiyatlı telefonlara pek çok çağdaş özelliğin entegre edilebilmesi için tasarlandı. Bu işlemcinin teknik ayrıntılarına yakından bakacak olursak; her şeyden evvel bu işlemcinin sahip olduğu 64 bit mimari, benzerlerine oranla yüzde 50 daha süratli çalışıyor. Bu da kullanıcıların tecrübelerini düzgünleştiren değerli bir özellik.

Ayrıca bu işlemci, daha uzun ekranlı telefonların üretilmesine imkan sağlıyor. 19.9'a 9 en uzunluk oranını destekleyen Snapdragon 215, HD+ (1.560 x 720 piksel) çözünürlüğü destekliyor ve bu da akıllı telefonlardan daha güzel bir imaj kalitesi elde edilmesi manasına geliyor.

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra Snapdragon 215, uygun fiyatlı telefonların daha uygun bir kamera performansı sunmasına imkan sağlıyor. İşlemcinin sahip olduğu özellikler sayesinde portre fotoğraf çekimleri için geliştirilmiş olan kameralar eşleştirilebiliyor ve 13 megapiksel çözünürlüğünde bir kamerayla 1080p video ve fotoğraf çekimleri yapılabiliyor.

Giriş Seviye Qualcomm Snapdragon 215 Duyuruldu

Bu işlemcinin bünyesinde bir de Adreno 308 GPU bulunuyor. Bu da hem oyun hem de görüntüler için daha kaliteli bir manzara manasına geliyor. Bu işlemcinin geliştirilmiş GPU sistemi, benzerlerine oranla yüzde 28 daha uygun performans sunuyor.

Snapdragon 215'in özellikleri yalnızca görselliğe ağırlaşmış durumda değil. Bu işlemcinin sahip olduğu batarya optimizasyonu teknolojisi, özel bir dijital sinyal işlemcisi içeriyor. Bu sistem, akıllı telefonların kullanım müddetlerini önemli manada artırıyor. Hatta Qualcomm'dan yapılan açıklamalara nazaran harita üzere gücü ziyadesiyle tüketen uygulamalar kullanıldığında bile bu işlemcinin kullanıldığı telefonlar, kullanıcılar için kâfi batarya müddetini karşılayabilecekler. Ayrıyeten bu işlemcinin kullanıldığı bir akıllı telefon, yaklaşık 5 gün boyunca müzik dinlemek için kullanılabilecek.

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra Snapdragon 215 işlemciler, 4G temas dayanağına ve çift SIM özelliğine de sahip. Bu işlemcinin sahip olduğu bir akıllı telefon 150 Mbps'ye kadar 4G temas indirme suratına, 433 Mbps'ye kadar da Wi-Fi indirme suratına ulaşabiliyor.

Uygun fiyatlı akıllı telefonlara hitap eden bu işlemcinin şimdilik hangi modellerde kullanılacağı bilinmiyor. Fakat bu işlemci ile Qualcomm'un uygun fiyatlı telefonlarda tercih edileceği kesin. İlerleyen devirlerde bu işlemcinin kullanıldığı akıllı telefonların sıkça tanıtılacağını söylemek mümkün görünüyor.