3000 Yıldır Bozulmayan Mumya Saçının Sırrı Belli Oldu

3000 Yıldır Bozulmayan Mumya Saçının Sırrı Belli Oldu

Antik Mısır’da mevtten sonraki hayata hazırlık için bireylerin mumyalanması adeti vardı. Bu mumyalama süreçlerinde özel yollar kullanılırdı. Bunlardan biri de soyluların saçlarının korunmasına yönelikti. 

Et yağı, hintyağı, balmumu, çam sakızı ve aromatik fıstık yağı kullanılarak yapılan bir karışımın, ölen bireylerin saçlarının istenilen formda durmasını sağlayan malzemeyi oluşturduğu ortaya çıktı. 

3000 Yıldır Bozulmayan Mumya Saçının Sırrı Belli Oldu

Rus araştırmacılara nazaran ölüler iki farklı mumyalama sürecinden geçiriliyordu. Bunlardan birincisi vücudun, ikincisi ise saçın korunmasını amaçlıyordu. Yapılan çalışma da bu görüşü destekleyen sonuçlar verdi. 

Araştırmacılardan Tabip Viktor Pozhidayev, üç mumya üzerinde çalıştıklarını ve mumyaların hala saçlarının olduğunu görmenin çok şaşırtan olduğunu belirtti. Daha evvel saçlar için özel balsamlar kullanıldığını düşündüklerini belirten araştırmacı, yapılan sürecin büyük ustalıkla gerçekleştirildiğini de vurguladı. 

Kütlesel spektometre ile yapılan çalışmalar, ikisi bayan biri erkek olan üç mumyada organik kalıntılar belirledi. Yapılan incelemelerde saçlara yapılan bakım ve muhafaza için kullanılan materyallerin içeriği ortaya çıktı. 

3000 Yıldır Bozulmayan Mumya Saçının Sırrı Belli Oldu

Araştırma, Puşkin Devlet Hoş Sanatlar Müzesi’nde bulunan mumyaların incelenmesi gayesiyle yürütülen geniş kapsamlı bir çalışmanın modülü olarak gerçekleştirildi. Günümüzde kullanılan çağdaş teknolojiler, antik devirden kalma mumyaların açılmadan incelenebilmesini sağlıyor. Bu usullerde koza kırılmadan iskeletin tamamı görüntülenebiliyor.

Araştırmacılar, bulgularını Journal of Analytical Chemistry isimli mecmuada yayımladı.