Giza Piramidinin Gerçek Rengi Ortaya Çıktı

Giza Piramidinin Gerçek Rengi Ortaya Çıktı

Mısır denilince insanların büyük kısmının aklına birinci olarak piramitler geliyor. Bugün Google’da Giza Piramidi için arama yaparsanız, kum rengiyle altın rengi ortasında değişen tonlardaki bir yapı ile karşılaşırsınız.

Giza Piramidinin Gerçek Rengi Ortaya Çıktı

Milattan evvel 2600 yılında bu piramit inşa edildiğinde, görünüşünün epeyce farklı olduğu ortaya çıktı. The Nile: Egypt’s Greatest River (Nil: Mısır’ın En Büyük Nehri) belgeselinde tarihçi Bettany Hughes, birinci inşa edildiği periyotta piramitlerin saf beyaz olduğunu ortaya çıkardı.

Hughes, 4,500 yıl evvel Merer isminde bir adama ilişkin olan günlükten yola çıkarak bu sonuca vardı. Fransız arkeologların Kızıl Deniz’de yaptığı çalışmalarda bulduğu bu günlük, papirüs üzerine hiyeroglifler ile yazılmıştı. Günlükte yer alan kayıtlar, devasa piramitte çalışma günlerini anlatıyordu.

Dünya’nın Yedi Olağanüstüsü ortasında yer alan piramidin inşası 20 yıl sürmüştü. Günlükte yazanlara nazaran taşlar, piramit inşa edildiğinde cilalı beyaz idi. 

Giza Piramidinin Gerçek Rengi Ortaya Çıktı

Merer, Nil Irmağı boyunca beyaz kalker taşı blokların nasıl taşındığını anlattığı günlükte, taşların taşınması sürecinin bir gün sürdüğünü yazdı. Bugünkü manasıyla şantiye şefi olarak çalışan Merer, yapının inşa edilirken belirlenen tam boyutlarını da kaleme aldı.

Mısırlılar, parlaması için beyaz kalker taşı kullandıkları piramitlerin en doruğuna de altın bir uç ekliyordu. Vakitle kalker, aşınarak sarı rengi aldı.