Gizlenen Silahları Bulmak İçin Yapay Zeka Kullanılıyor

Gizlenen Silahları Bulmak İçin Yapay Zeka Kullanılıyor

Son periyotta silahlı saldırılar sık sık gündeme geliyor. Yeni Zelanda’da yaşanan Christchurch cami saldırısı üzere olaylar, silahlı saldırganların daha harekete geçmeden tespit edilebilmesi halinde önlenebilecek hadiseler olarak gösteriliyor.

Bu noktada yapay zeka, kıymetli bir rol oynayabilir. Liberty Defense tarafından geliştirilen yeni sistemde radar görüntüleme teknolojisi ile yapay zekanın derin öğrenme algoritması birleştiriliyor. Böylelikle gizlenmiş durumda bir silahı bulunan bireyler, daha harekete geçmeden tespit edilebilecek. ABD’li firma, FC Bayern München ile bu teknolojinin test edilmesi için işbirliğine gitti ve sistem, Alman devinin iç saha maçlarını oynadığı Allianz Arena stadyumunda denenmeye başladı.

Gizlenen Silahları Bulmak İçin Yapay Zeka Kullanılıyor

Firmanın Avrupa’daki birinci müşterisi Alman futbol kulübü olsa da, firmanın yakın vakitte öteki değerli partnerlerle de çalışmaya başlaması bekleniyor. Bunlar ortasında Rogers Arena’yı yöneten Vancouver Arena Limited Partnership, 150 alışveriş merkezini işleten Sleiman Enterprises ve eyalet çapında Hexwave beta testi için mutabakat yapan Utah Eyalet Savcılığı bulunuyor.

2018 yılında, şirketin mevcut CEO’su Bill Riker tarafından kurulan firma, Massachusetts Institute of Technology’den özel lisans sahibi. Firma, 3 boyutlu radar görüntüleme alanındaki patentlerde teknoloji transferi hakkına da sahip.

Firmanın kullandığı teknoloji, kablosuz kontaktan 200 kat daha zayıf bir sinyal üzerinden çalışıyor. Çantalar ve kıyafetlerden geçen bu sinyaller, vücudun dışındaki tehditleri ortaya çıkarabiliyor. Bu teknoloji ile tabancaları, bıçakları, intihar yeleklerini ve öteki silahları tespit etmeyi başarabiliyor. Liberty Defense bu sisteme yapay zeka ve kullanıcı arayüzü ekliyor. Yapay nöral ağ (ANN) kullanan sistem, insanların objeleri öğrenme formu ile birebir sistemi izliyor. Bu ANN sistemi, firmanın Atlanta’da Hexwave için kullandığı mühendislik merkezinde eğitildi.

Gizlenen Silahları Bulmak İçin Yapay Zeka Kullanılıyor

Benzer gayeyle kullanılan X Ray ve milimetrelik dalga tarayıcılardan farklı olarak bu sistem, hareketli olan amaçları de tarayabiliyor. Yapılan açıklamaya nazaran sistem, gerçek vakitli olarak hareketli figürleri takip edebilecek ve silahları tespit edebilecek.

Benzer savunma sistemleri geliştiren birkaç farklı firma var. Bu firmalardan hangisinin birinci olarak yaygın bir sistem geliştireceği ve hangisinin öne çıkacağı ise vakit içerisinde aşikâr olacak.