Google, Chrome 76 ile Flash'ı Varsayılan Olarak Engelliyor

Google, Chrome 76 ile Flash’ı Varsayılan Olarak Engelliyor

Google, geçtiğimiz hafta Chrome 75’in Android, Mac, Windows ve Linux platformlarına çıkmasının akabinde tarayıcının yeni beta sürümünü yayınladı. Chrome 76, içerisinde birçok değişikliği barındırıyor.

Geçtiğimiz on yıl içerisinde Google, HTML5 konusunda büyük bir destekçi olmuş ve sitelerin daha süratli, daha inançlı ve daha pil dostu bir tecrübe için Flash yerine HTML5 kullanmalarını önermişti. 2016 yılı sonu, 2017 yılı başlarına gerçek Chrome, art planda çalışan Flash ögelerini engelleyerek varsayılan olarak HTML5’i ayarladı. Bu da kullanıcıların, gereken sitelerde Adobe eklentisini manuel olarak açmasını gerektirdi.

Google, Chrome 76 ile Flash'ı Varsayılan Olarak Engelliyor

Temmuz ayında Adobe’un Flash dayanağını sonlandıracağını belirtmesiyle birlikte Google, 2020 sonlarına gerçek tarayıcısından Flash eklentilerini kaldıracağını belirtti.

Chrome 76 beta sürümünde Flash, varsayılan olarak engelli durumda fakat kullanıcılar hâlâ chrome://settings/content/flash üzerinden özelliği ‘Önce sor’ halinde değiştirebiliyor.

Google, Chrome 76 ile Flash'ı Varsayılan Olarak Engelliyor

Bu özelliğin yanı sıra Google, bâtın modda da bir değişikliğe gitti. İnternet üzerinden haber ya da mecmua okuyanların da bildiği üzere muhakkak sitelerde bulunan muhakkak makaleleri okumak için aboneliğinizin bulunması gerekiyor. Bu sayfalar, siz kapalı moddayken fiyatsız okumaları engellemek için irtibatınızı engelleyebiliyor. Bu husus üzerine de geliştirmeler yapan Google, FileSystem API’si sayesinde bâtın modu algılayan betikler (script) artık bu süreci gerçekleştiremeyecek.

Bunun dışında hepimizin bildiği üzere açılır pencere ve öteki rahatsız edici web sitesi özelliklerinden kurtulmak için web sitesiyle açılır pencereler gelmeden etkileşime girmemiz gerekiyor. Olağan koşullar altından birçoğumuz bunun için Esc tuşunu kullanıyor olsak da yeni sürümde Esc tuşu web siteler için bir etkileşim olarak kabul edilmeyecek.