Google Pixel 4 XL'de Keşfedilen Garip Sensörün Sırrı Ne?

Google Pixel 4 XL’de Keşfedilen Garip Sensörün Sırrı Ne?

Araştırma ve geliştirme merkezleri ile üretilen yeni teknolojiler, akıllı telefon üreticileri tarafından amiral gemisi serisi akıllı telefonlarda kullanılarak aygıtın dalda bir farklılık yaratıp öne çıkmasına imkan tanıyor.

Yazılım kesimi devi Google, her sene nizamlı olarak Pixel serisinin yeni akıllı telefonlarını tanıtıyor ve piyasaya sürüyor. Bugün ortaya çıkan bir bilgi ise Google'ın yeni Pixel serisi akıllı telefonu Pixel 4 XL'de ne olduğu şu anlık anlaşılmayan bir sensörü kullanacağını gösteriyor.

Peki bu “sensör bölgesinde” neler olabilir?

'Soli Radar' sensörü:

Google Pixel 4 XL'de Keşfedilen Garip Sensörün Sırrı Ne?

Daha evvel öbür akıllı telefon modellerinin hiçbirinde görmediğimiz bu sensörün ne olabileceği hakkında ise birtakım tezler ortaya atıldı. Bu sensörün Google'ın 2015 yılındaki I/O Geliştirici Konferansı'nda duyurduğu Project Soli'ye ilişkin olabileceği düşünülüyor.

Soli Radar olarak isimlendirilen bu sensörün, Samsung'un Galaxy S4 akıllı telefonuyla geniş kitlelere yaydığı el hareketleriyle aygıt denetim fonksiyonlarını gerçekleştireceği söyleniyor. Benzeri bir teknoloji, LG tarafından G8 ThinQ akıllı telefonunda da kullanılmıştı.

'Gerçek Ton' sensörü:

Google Pixel 4 XL'de Keşfedilen Garip Sensörün Sırrı Ne?

Ortaya atılan bir başka sav ise bu sensörün ekranın beyaz istikrarının ayarlanmasını sağlayacak bir “True Tone” sensörü olabileceği. Bu türlü bir sensör ile Google, kullanıcılarına daha gerçekçi ve ortama uygun bir kullanım tecrübesi sağlayabilir.

Başka hangi sensörler olabilir?

Google Pixel 4 XL'de Keşfedilen Garip Sensörün Sırrı Ne?

Güvenliğe kıymet veren Google'ın Pixel 4 XL'nin ön kısmına konumlandırdığı bu sensörün 3 boyutlu yüz tarama teknolojisinin güvenliğini artırabileceği de düşünülüyor.

Her ne sensörü olursa olsun Google, bu biçimde bir sensörü Pixel 4 XL akıllı telefonunda kullanırsa aygıtın ekranının üst kısmında bulunan çerçeve, bir oldukça kalın olacak. Akıllı telefonların çerçevesiz hâle geldiği günümüzde Google'ın bu biçimde bir atılım yapması hiç beğenilen karşılanmayacaktır. Elbette sensörün hoşluğu ve yararı, bu durumun azalmasında tesirli olabilir.