Google Stadia, Yalnızca Pixel Telefonları Destekliyor

Google Stadia, Yalnızca Pixel Telefonları Destekliyor

Bulut oyunculuk sistemi sonucunda birçok kişi, değerli sistemler toplamadan son çıkan oyunları donanıma bağlı kalmaksızın oynayabilecek. Hatta en çok sistem ihtiyacına sahip olan oyunlar, bir telefonda ya da tablette rahat bir biçimde oynanabilecek.

Slogan olarak 'Sahip olduğunuz tüm ekranlarda oyun' iletisini kullanan Google; televizyon, bilgisayar, tablet ve telefonlar aracılığıyla tüm oyunların oynanabileceğini belirtmişti. Google, tanıtım sırasında birçok aygıtın bu sistemi destekleyeceğinden bahsetmiş olsa da sistemin destekleyeceği aygıtların beklenenden çok daha az telefonu kapsayacağına dair bilgiler ortaya çıktı.

Google Stadia, Yalnızca Pixel Telefonları Destekliyor

Google Stadia'nın SSS sayfasındaki yeni bir güncellemenin sonucunda Stadia'nın Kasım 2019 tarihindeki çıkışta çok az sayıda telefonu destekleyeceği ortaya çıktı. Desteklenen aygıtlar ortasında sırf Google Pixel 3, Google Pixel 3XL, Google Pixel 3a ve Google Pixel 3a XL aygıtlarını bulunduran Google, birebir vakitte Chrome OS bulunduran tabletleri destekleyecek. Alışılmış ki iPhone da dahil olmak üzere bunun dışında bir işletim sistemi kullanan aygıtların hiçbirinin çıkış sırasında desteklenmeyeceğini belirtmekte yarar var.

Bu gelişmeler sonucunda birçok oyun severin hayalleri yıkılmış olsa da asıl darbeyi Apple hayranlarının yediğini söyleyebiliriz. Google Stadia ile 'tüm ekranlarda' ve internetin olduğu her yerde oyun oynayıp ekranlar ortası geçiş yapabilecek olsanız da şu anki gidişata nazaran Apple aygıtlar için rastgele bir Stadia takviyesi görünmüyor.

Google Stadia, Yalnızca Pixel Telefonları Destekliyor

Tabii ki SSS sayfasında sırf makus haberler bulunmuyor. Stadia, SSS sayfasında sistemin dört karaktere kadar birlikte oynamayı desteklediğini belirtti. Ayrıyeten Google, satın alınan bir oyunun Stadia kataloğundan silindikten sonra kaldırılması durumunda oyunun sonsuza kadar sizde kalacağının garantisini de verdi.

Google Stadia'nın çıkışına yaklaştıkça Google'daki imkanlar ve kısıtlamalar çok daha berrak bir hal alacak. Stadia hakkındaki haberleri kaçırmamak için bizleri takipte kalabilirsiniz.