Hindistan Hükümeti, Araç ve Ehliyet Verilerini Satıyor

Hindistan Hükümeti, Araç ve Ehliyet Verilerini Satıyor

Hindistan hükümeti, enteresan olduğu kadar tartışmalara da açık olan yeni bir uygulamayı hayata soktu. Bu yılın başlarında bir tasarı olarak sunulan uygulama, kabine tarafından onaylandı. Bu tartışmalı uygulama Hindistan hükümetinin, araçların ve ehliyet bilgilerinin satılmasını kapsıyor.

Bu uygulama dahilinde bundan sonra Hindistan hükümeti, vatandaşlarının ehliyet bilgilerini ve ülkede bulunan araçlarının datalarını para karşılığında şirketlere satacak. 

Hindistan Hükümeti, Araç ve Ehliyet Verilerini Satıyor

Hükümetin geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu bir soru karşılık oturumunda, ülkenin Ulaştırma Bakanı, yeni sistemin uygulanmaya başladığı duyurdu. Hatta şimdiden 87 özel şirket ve 32 devlet kuruluşu, bilgilerin satıldığı bu veritabanlarına erişim sağlayabiliyorlar. Bu veritabanları araçların şasi numaraları, uygunlukları, müsaade evrakları ve vergilerininin yanı sıra, bireylerin ehliyet bilgileri, ehliyet numaraları, vatandaşlık kayıtları üzere hassas bilgileri içeriyor.

Hükümet yetkilileri, şirketlerden alınan fiyatları ayrıntılı olarak belirtmedi lakin bu sistemin devlete olan gelirinin 650 milyon rupi olduğunu açıkladı. Bu meblağ yaklaşık olarak 53 milyon TL'ye tekabül ediyor. 

Hindistan hükümetinin almış olduğu bu karar, tüm özel şirketleri kapsıyor. Örneğin bir araba üreticisi bu bilgileri kullanarak kendisi için uygun olan amaç kitleyi belirleyebiliyor. Eğitim kurumları, bu dataları kullanarak araştırma yapabiliyor. Bu tartışmalı uygulamanın Hindistan halkına tesirinin ne olacağı, şirketlerin bu dataları hangi gayelerle kullandığı ve kullanmaya devam edeceği ise bilinmiyor.