Hong Kong, Protestocuların İnternet Kullanımını Denetliyor

Hong Kong, Protestocuların İnternet Kullanımını Denetliyor

Bu ayın başlarında 22 yaşındaki Ivan Ip, Telegram’da 'Parade 69' adlı bir genel sohbet kümesine katıldı ve hatalıların Çin’e nakledilmesine müsaade veren bir tasarıyı protesto etmek için Hong Kong’un merkezinde planlanan toplu bir şov ayarladı. 30.000’den fazla bireyden oluşan bir kümede şahısların kendilerini muhafazaları için çeşitli eşyaların getirilmesi üzere mevzular konuşuldu.

Hong Kong, Protestocuların İnternet Kullanımını Denetliyor

1 milyon kadar Hong Kong sakininin hatalıların Çin’e nakli maddesine karşı yürüttüğü protestodan iki gün sonra Ivan Ip gözaltına alındı. Ip’in kamuoyunda kahra yol açacağı istikametindeki komplo kuşkusuyla tutuklanması istendi. Polis, Ip’in telefonuna el koyduktan ve kümedeki sohbetleri kaydettikten sonra Ivan Ip’e radikal eylemler hakkında sorular sordu.

Ip’in tutuklanması, Hong Kong’daki protestocular ortasında binlerce kişinin korku duymasına yol açtı. Uzun vakittir tabir özgürlüğü, basın özgürlüğü üzere mevzularda öteki ülkelere nazaran çok daha ileride olan Hong Kong, internete de sansürsüz erişim sağlıyordu. Şimdilerde ise protestocular, fikirlerini açık açık tabir etmekten bir epey çekiniyor.

Sosyal medya hesaplarında rastgele siyasi bir paylaşım yapmaktan kaçınan protestocular; konuşmalarını yedeklemiyor, pozisyon bilgilerine müsaade vermiyor, faturalı SIM kart kullanmıyor ve hatta metro kartlarını bile şahsî olarak özelleştirmeden kullanıyorlar. Protestocular, tanınmamak için artık yüz maskesiyle gezmek konusunda uyarılıyor.

Hong Kong, Protestocuların İnternet Kullanımını Denetliyor

Ivan Ip, 12 Haziran’da kefaletle hür bırakıldı. Diğerlerini kamuoyunda ezaya neden olmak üzere teşvik etmek kabahatinden 7 yıla kadar mahpusu istenen Ip’in bulunduğu Telegram kümesi da kapatıldı. Hong Kong halkı ise ülkelerinde yaşanan bu durumu sık sık muhalefetin bağlantısını denetleyen Çin’e benzetiyor.

Uzmanlar, bir öbür telaşın de Hong Kong yetkililerinin protestocuların ferdî bilgilerini topladığı olduğunu söylüyorlar. Kentin çeşitli yerlerindeki kameralar sayesinde protestoya katılanların biyometrik dataları toplandı ve bu bilgilerin şu an için hangi gayeyle kullanılacağı belirli değil. Tüm bu olanlara karşın Ivan Ip korkmadığını söylüyor. Ivan Ip, “Hong Kong’un her yerinde, kamu güçlerini yasal yoldan kullanabileceklerine inanan siviller var ve inanıyorum ki Hong Konglular hayalleri için savaşmaya devam edecek ve fırtınayı daha da büyütecekler.” açıklamasında bulundu.