İnsanlar, Instagram Fotoğrafları İçin Toksik Göle Giriyor

İnsanlar, Instagram Fotoğrafları İçin Toksik Göle Giriyor

Novosibirsk’in Maldivleri olarak da isimlendirilen, Instagram paylaşımları için kusursuz bir art plân sağlayan Sibirya’daki turkuaz göl, aslında güç santrallerinin küllerini döktükleri bir yer. Gölün renginin turkuaz olmasının sebebi de santrallerden gelen kalsiyum tuzu ve başka metal oksitler.

Santrali çalıştıran Rus şirketi, selfie çekmek için sık sık uğranılan bu tehlikeli yer hakkında insanları uyarsa da yapılan bu ikazlar insanların bu golü daha çok ziyaret etmesine sebep oluyor.

()

Göle gidip fotoğraf çekilen ve bunu Instagram hesabından paylaşan bir kullanıcı, “Burada yüzmek tehlikeli değil. Bir sonraki sabah bacaklarım kızardı ve iki gün boyunca kaşındı lakin sonra hepsi kayboldu. Fakat bu türlü bir fotoğraf için neler yapmazsınız ki?” dedi. Birebir kişi daha sonra suyun tadının da ekşi olduğunu söyledi.

Kömür santralini işleten Siberian Generating Company, Rus toplumsal platform olan VKontakte’de yaptığı paylaşımda “Kül çöplüğünde yüzmeyin. Su, çok fazla alkalik. Bunun sebebi de suda çözünen kalsiyum tuzu ve başka metal oksitler. Suyla rastgele bir temas alerjik tepkiye sebep olabilir.” ikazlarında bulundu.

()

İnsanların, suyun tabanındaki küllere saplanabileceğini ve oradan kurtulamayacaklarını da söyleyen firma ayrıyeten suyun zehirli olmadığını, radyoaktiflik düzeyinin bağımsız denetmenlerce denetlendiğini söyledi.