HongMeng OS, 9 Ağustos'ta Tanıtılabilir

HongMeng OS, 9 Ağustos’ta Tanıtılabilir

ABD ile Huawei ortasındaki gergin ortam, son günlerde biraz yumuşamış olsa da Huawei, kendi ekosistemini oluşturma çalışmalarını tıpkı süratle sürdürüyor. Huawei'nin Google'ın Android işletim sistemine alternatif oluşturma gayesiyle geliştirmeye başladığı HongMeng OS, bugüne kadar çeşitli sızıntılarla ortaya çıkmış olsa da Huawei'nin 9 Ağustos'ta düzenleyeceği geliştirici konferansı yeni işletim sisteminin resmiyet kazandığı yer olabilir.

HongMeng OS, 9 Ağustos'ta Tanıtılabilir

Eğer Huawei'nin Google ile iş birliği sona ererse, milyonlarca Android geliştiricisini de kaybetmiş olacak. Bu yüzden geliştiricileri şimdiden kendi platformuna çekmeyi hedefleyen Huawei'nin bu emelle düzenleyeceği Huawei Developer Conference 2019, paylaşılan Çince posterle birlikte duyurulmuş oldu. 5G ve Objelerin İnterneti mevzularını gaye alan posterde, aktifliğin açılış sunumu, teknik tartışma forumu ve Codelabs isimli kodlama atölyeleri olmak üzere üç farklı oturumda gerçekleştirileceği açıklandı.

HongMeng OS, 9 Ağustos'ta Tanıtılabilir

Etkinlik sırasında Huawei'nin yeni işletim sistemi HongMeng OS ve şirketin gelecek planları hakkında yeni bilgilerin açığa çıkması bekleniyor. HongMeng OS'in Android tabanlı olacağı açıklanırsa geliştiricileri çok fazla etkileyecek bir değişiklik yaşanmayacak lakin aksi takdirde geliştiriciler yeni bir işletim sistemine daha alışmak zorunda kalacak.