Huawei, En Büyük Olma Hedefini Gözden Geçiriyor

Huawei, En Büyük Olma Hedefini Gözden Geçiriyor

Huawei, ABD’nin şirketi kara listeye alma kararının akabinde 2020’ye kadar dünyanın en çok satan akıllı telefon üreticisi olma gayesini tekrar kıymetlendiriyor. Şirketin alt markalarından biri olan Honor’un genel müdürü Zhao Ming, cuma günü Şangay'da düzenlenen bir medya toplantısında şunları söyledi:

“Yeni durumun ortaya çıkmasının akabinde, maksada ulaşıp ulaşamayacağımızı söylemek için şimdi çok erken. Tüm zorluklar bizi daha güçlü kılıyor.”

Huawei, En Büyük Olma Hedefini Gözden Geçiriyor

Gelişme, ABD Bölge Mahkemesi'nde iki hafta evvel ABD Lideri Donald Trump tarafından imzalanan Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'nı (NDAA) değiştirmek için Huawei'nin Teksas Doğu Bölgesi Bölge Mahkemesi'nde dava açmasından kısa bir mühlet sonra gerçekleşti.

Yürütme buyruğu uyarınca, Shenzhen merkezli şirket ve 70 bağlı kuruluş, Varlık Listesi olarak da bilinen kara listeye eklendi. Buna nazaran Huawei ve bağlı kuruluşları, ABD hükümetinin müsaadesi olmadan ABD işletmelerinden teknoloji ya da bileşen satın alamayacak.

Bu haftanın başlarında, Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Feng, Pekin’in 'güvenilmez' yabancı teşebbüsler ve bireyler için kara listeyle misillemede bulunacağını bildirildi. Listede, piyasa düzenlemelerine uymayan ve Çinli firmaların yasal hak ve menfaatlerine kıymetli ölçüde ziyan verenler olduğu sav ediliyor.

Son aylarda, Huawei, aygıtları vasıtasıyla casusluk yapmak ve Çinli yetkililer ismine ticari bilgiler çalmakla suçlanıyor. Lakin şirket iddiaları ve ABD’nin Huawei’nin faaliyetlerini sonlandırma teşebbüslerini reddetti.