Huawei İşletim Sisteminin Avrupa'daki Adı Harmony Olacak

Huawei İşletim Sisteminin Avrupa’daki Adı Harmony Olacak

Trump idaresinin açıklamaları sonrası Çinli teknoloji devi Huawei'ye adeta savaş açıldı. ABD merkezli şirketler birer birer Huawei ile çalışmayacaklarını açıkladılar. Bu şirketlerden bir tanesi de Google oldu. Google, Huawei'nin Android lisansını iptal ettiğini duyurdu.

Huawei ise, Google'ın bu lisans iptaline karşılık olarak kendi işletim sistemleri üzerinde çalıştığını açıkladı. Bu işletim sisteminin Android'e nazaran çok daha süratli olduğu belirtildi. İşletim sisteminin ne vakit hizmete sunulacağı bilinmese bile akıllı telefon kullanıcıları, Huawei'nin işletim sistemiyle ilgili gelişmeleri dikkatle takip ediyorlar.

Huawei İşletim Sisteminin Avrupa'daki Adı Harmony Olacak

Huawei'nin işletim sistemi bugüne kadar Hongmeng OS olarak anıldı. Fakat şirket, Avrupa'da bu isme sıcak bakmıyor üzere görünüyor. Bunun nedeni, Huawei'nin AB Patent Ofisi'ne yaptığı bir lisans başvurusu. Şirket, “Harmony” isminde bir işletim sisteminin patentini almak için 12 Temmuz'da bir müracaat yaptı ve yapılan müracaat şu an için inceleme etabında.

İşte Huawei'nin Harmony ismi için yaptığı patent başvurusu:

Huawei İşletim Sisteminin Avrupa'daki Adı Harmony Olacak

Bu patent ile ilgili açıklamalar ise işletim sisteminin hem taşınabilir platformlar hem de bilgisayarlarda kullanılabileceğini ortaya koyuyor.  Bu da şirketin, çapraz platfromlarda kullanılabilecek bir işletim sistemi üzerinde çalıştığını gösteriyor. 

Daha evvel Android'e alternatif olarak farklı işletim sistemleri üzerinde çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar kapsamında Amazon Fire OS, Samsung Tizen, Firefox OS ve hatta Windows'un bile taşınabilir işletim sistemleri geliştirildi. Lakin bu işletim sistemleri beklenen etkiyi yaratmadı ve projeler genel manada rafa kalktı. Huawei'nin işletim sisteminin geleceği de şu an için belirsizlik taşıyor. İlerleyen periyotlarda Hongmeng OS yahut Harmony ismiyle tanışacağımız bu işletim sistemi bizlere neler sunacak, daima birlikte göreceğiz