İlk Doom Oyunu İçin 'Sigil' Modu Yayımlandı

İlk Doom Oyunu İçin ‘Sigil’ Modu Yayımlandı

PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch ve PC için piyasaya sürülen Doom Eternal, oyunu çağdaş çağa getirmek için büyük uğraş sarf ediyor. Lakin, 1993 yılında yayımlanan özgün Doom, hâlâ oyunun hayranları ortasında popülerliğini devam ettiriyor. Bu popülerliğin farkında olan John Romero, 1993 yılında çıkan birinci oyuna ek modlar geliştirmeye devam ediyor. John Romero, Doom 1 için 'Sigil' modunu internet sitesinden yayımladı.

Romero Games’in internet sitesinden indirebilen Sigil, tek oyuncu modu, co-op modu ve mevt maçları üzere dokuz başka mod barındırıyor. Romero, Sigil’de, Baphomet’in oyuncuları “cehennemin bile daha koyu kıyılarına” gönderdikten sonra, oyuncuların şeytan minyatürleriyle savaşacağını söyledi. Doom’un yeni modu Sigil, Doom Builder 2 ile yapıldı. Doom Builder, oyuncuların kendi modlarını yaratmalarını sağlayan bir bilgisayar uygulaması.

İlk Doom Oyunu İçin 'Sigil' Modu Yayımlandı

Sigil modu başlangıçta Doom’un 25. Yıldönümü kutlamalarında fiyatsız olacaktı. Romero, 2017 ve 2018 yıllarında modun üzerinde bir ölçü daha çalışarak kıssanın yepyeni oyunun devamı üzere hissettirmesini sağlayan düzeyler oluşturdu. Bununla birlikte, Sigil ile bir arada gelecek olan fizikî modüllerin üretimindeki gecikmeler, modun dağıtılmasını geciktirdi.

Sigil modu büsbütün fiyatsız olarak dağıtıldı, fakat modu gitarist Buckethead’in yaptığı bir albüm ile almak isteyen oyuncular yaklaşık 7,5 dolar karşılığında bu özel versiyonu alabilirler. Bu versiyonda, şeytan detaylı özel kutu ve özel bir USB üzere özel içerikler bulunuyor ancak fizikî kopya çoktan tükendi.

Sigil’den sonra hâlâ yepyeni Doom’dan gereğince keyif alamayan oyuncular, Roomba’nın ürettiği özel Doom modu olan Doomba’ya bakabilirler.