Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Geleceği İçin Önemli Adım

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Geleceği İçin Önemli Adım

Enerji Bilgi Ajansı’na (EIA) göre Nisan ayında ABD’de birinci defa ulusal seviyede yenilenebilir elektrik üretimi, kömür kaynaklı elektrik üretimini geride bıraktı. Ulusal seviyedeki elektrik tedariğinin %23’ü su, rüzgâr, güneş, jeotermal ve biokütle de dâhil olmak üzere yenilenebilir kaynaklardan gerçekleştirilirken kömür yakmalı elektrik üretimi ise toplam üretime %20 katkı sağladı.

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Geleceği İçin Önemli Adım

Bu artışta mevsimsel etkenler de büyük bir rol oynuyor. Rüzgâr gücü, bahar ve güz aylarında hayli yüksek düzeylere ulaşırken hidroelektrik de karların erimesiyle birlikte en yüksek noktaya varıyor. Ayrıyeten uzayan günler, güneşten daha fazla güç üretilmesini sağlıyor. Bunlara ek olarak insanların bahar ve güz aylarında daha az elektrik kullanması da kıymetli bir etken.

Yenilenebilir güç kaynaklarından üretilen elektriğin bu periyotta kömür yakmalı elektrik üretimini geçmesinin bir başka sebebi ise yenilenebilir gücün yavaş yavaş yükselişe geçmesi ve kömür santrali sayısının giderek azalması.

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Geleceği İçin Önemli Adım

Enerji Bilgi Ajansı’na göre geçtiğimiz sene ABD ulusal şebekesine rüzgâr ve güneş kaynaklı 15 gigawatt’lık güç dâhil edilmişti. Nisan 2019’da rüzgârdan elde edilen elektrik, saatte 30,2 milyon megawatt’a ulaştı ki bu gelmiş geçmiş en yüksek sayı durumunda.

Enerji Bilgi Ajansı’nın tahminleri, yılın kalanında ve yıl genelinde kömür kaynaklarının yenilenebilir kaynaklardan daha fazla elektrik üreteceği tarafında. Ayrıyeten bu oranın 2020 için de bu biçimde olması bekleniyor. Yıllar genelinde kıyaslama yapıldığında kömür kaynaklı elektrik üretiminin düşüşte olduğu gözlemleniyor. 2000 yılında kömür kaynaklı elektrik üretiminin hissesi %52 düzeyindeyken bu oran 2018 yılında %27,5’e düşmüştü.