İnternet Hız Testi Nedir? Hız Testleri Nasıl Çalışır?

İnternet Hız Testi Nedir? Hız Testleri Nasıl Çalışır?

İnternet suratınızda bir yavaşlama tespit ettiğiniz vakit çoklukla internetinizin ne kadar süratli olduğunu görmek için bir test gerçekleştirirsiniz. Bu test sonucunda internetinizin size ne kadar süratli bir temas sunduğunu görebilirsiniz.

Bu suratı tespit etmek için kullandığımız yol, birçok kişinin 'internet sürat testi' olarak bildiği usuldür. Tarayıcınıza yazdığınızda karşınıza farklı sitelerden farklı sürat testleri çıkacaktır. Bu sitelerden rastgele birine giriş yaparak internet sürat testinize başlayabilirsiniz.

İnternet Hız Testi Nedir? Hız Testleri Nasıl Çalışır?

İnternet sürat testi nedir?

İnternet sürat testi, ekseriyetle mevcut ilişkinizin ne kadar süratli olduğunu size söyleyen testlere verilen isimdir. Bağlı olduğunuz hizmet, ödeme planınıza nazaran temas suratınızı kısıtladığı için ne kadar süratli bir kontağa sahip olduğunuzu bu biçimde görebilirsiniz.

İnternet Hız Testi Nedir? Hız Testleri Nasıl Çalışır?

Buradaki en değerli noktaysa İnternet Hizmeti Sağlayıcı'nızın (ISP) size vadettiği internet suratıdır. İnternet temas suratlarına baktığınız vakit neredeyse her seferinde “-e kadar” biçiminde bir ibareyi görebilirsiniz. Bu ibare, ISP'ler için bir nebze de olsa hareket alanı sağlıyor. Öteki bir deyişle, ISP'niz size 30 Mbps bir internet suratı vadettiğinde düzgün bir formda 28 Mbps sürat alıyorsanız sağlayıcınızın kelamını tuttuğunu söyleyebiliriz fakat 10 Mbps bir internet süratiyle karşı karşıyaysanız ödediğiniz paranın karşılığını alamıyorsunuz ve ivedilikle internet sağlayıcınızı aramanız gerekiyor demektir.

İnternet sürat testi yaptığınız vakit, test sonucunda ping, yükleme ve indirme suratınızı görürsünüz. Yükleme ve indirme suratını ölçmek, birçok internet sağlayıcısı yükleme ve indirme suratı üzerinden taahhüt verdiği için ziyadesiyle değerlidir.

Hız testine başlayınca ne olur?

Bir sürat testini başlattığınız vakit pozisyonunuz belirlenir ve size en yakın olan sunucu bulunur. Sunucu bulunmasının akabinde internet sürat testi, sunucuya kolay bir sinyal (ping) gönderir ve sunucu buna yanıt verir. Bu adım aracılığıyla sinyalin gidip geri dönme mühleti milisaniyeler bazında ölçülür.

Ping tamamlandıktan sonra indirme testi başlar. Test sırasında sunucuya birden çok temas kurulur ve bu irtibatlar aracılığıyla küçük data modülleri indirilmeye çalışılır. Bu noktada iki farklı öge incelenir: Bunlardan birincisi datayı ne kadar müddette elde ettiği, ikincisiyse bu bilgiyi elde ederken ne kadar data kullanıldığıdır.

İnternet Hız Testi Nedir? Hız Testleri Nasıl Çalışır?

Hız testi, daha fazla kontağa elverişli bir internetiniz olduğunu fark ettiği vakit daha fazla irtibat açarak daha fazla data indirmeye başlar. Buradaki asıl fikir, internet temasını zorlayarak tıpkı anda neler yapabildiğini görmektir.

İnternet hizmetinizi sürat sonu olan bir otoban üzere düşünebilirsiniz. Ek ilişkiler eklemek, otobana şerit eklemek üzeredir. Sürat hududu değişmese de daha fazla araç geçebileceği için tıpkı yoldan daha fazla araç geçer. Bu da ellinci aracın, dört şeritli bir otobanda iki şeritli bir otobana nazaran daha süratli geçmesi manasına geliyor.

İnternet sürat testiniz hakikat ilişki yoğunluğunu tespit edip ek bilgileri indirdikten sonra geçen vakti da hesaplayarak önünüze bir indirme suratını çıkarır.

Yükleme hız testi nasıl gerçekleşir?

İnternet Hız Testi Nedir? Hız Testleri Nasıl Çalışır?

İnternet sürat testinizi gerçekleştirdiğiniz vakit sırf indirme değil, tıpkı vakitte yükleme sürat testini de gerçekleştirirsiniz. Bu noktada indirme sürat testinizin çabucak gerisinden otomatik bir formda yükleme sürat testiniz başlar. İndirme sürat testine çok misal bir süreci takip eden internet sürat testinde sunucudan data indirmek yerine bilgisayarınızdan sunucuya bilgi yüklenir.

Yükleme sürat testi gerçekleşirken indirme sürat testinde olduğu üzere sunucuya ekstra ilişkiler kurularak internet yükleme suratınızın ne olduğu ortaya konulur.

İnternet sürat testleri ne kadar hakikat?

İnternet sürat testleri kolay üzere görünse de internet suratınızı gerçek bir formda test etmek epeyce meşakkatli bir süreçtir.

İnternet Hız Testi Nedir? Hız Testleri Nasıl Çalışır?

İnternet sürat testinin birinci adımını tekrardan hatırlayın: Öncelikle bir sunucuya bağlanmanız gerekiyor. İnternet suratı testi yaparken test yaptığınız sunucu size çok yakın hatta tıpkı kentte bile olabilir. Sunucu size çok yakın olsa bile internetin size çok yakın olmadığını unutmayın. İndirmek istediğiniz bir datanın sunucusu, sizden çok daha uzakta hatta dünyanın diğer bir ucunda bulunabilir. Bu da internet sürat testinde güzel sonuçlara ulaşsanız da bunun gerçekliği yansıtmayacağı durumların oluşabileceği manasına geliyor.

En yanlışsız internet sürat testi sonucu nasıl alınır?

İnternet Hız Testi Nedir? Hız Testleri Nasıl Çalışır?

İnternet sürat testinizin doğruluğu, neyi ölçmek istediğinize nazaran değişiklik gösterir. İnternet sağlayıcınızın size vadettiği suratı sağlayıp sağlamadığını denetim etmek istiyorsanız direkt testi başlatabilirsiniz. Natürel ki testi direkt olarak başlatamayacağınız durumlar da mevcut.

Bir yayıncıysanız ya da konutunuzda daima olarak internete bağlı olan aygıtlar varsa bu aygıtları kapatarak test yaparsanız gerçekçi sonuçlara ulaşamazsınız. Bu noktada standart kurallar altında bir test gerçekleştirmeniz en yanlışsız hareket olacaktır ve en gerçekçi sonuçlara bu formda ulaşırsınız.

İnternet sürat testlerini incelediğimiz yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu ve bunun üzere içeriklerden haberdar olmak için bizi takipte kalın (: