iOS 13'e Video Düzenleme Arayüzü Eklendi

iOS 13’e Video Düzenleme Arayüzü Eklendi

Apple'ın geçtiğimiz haftalarda daha çok ayrıntısını duyurduğu iPadOS işletim sistemi ve iPhone'ların iOS işletim sisteminin yeni 13 versiyonu daha evvel görülmemiş görüntü düzenleme yeteneklerine sahip olacak. Görüntüler artık aygıtların varsayılan görüntüleme uygulaması ile kırpılabiliyor, döndürülebiliyor, filtreler eklenebiliyor, renkleriyle oynanabiliyor. 

Video düzenleme arayüzü birçok bireye ziyadesiyle tanıdık gelecektir çünkü bu arayüz, iOS 13 ile işletim sistemine yeniliklerle eklenen fotoğraf düzenleme arayüzüne epey benziyor. Bir görüntü düzenlemek için görüntü seçiliyken Düzenle butonuna basmanız, bu arayüze ulaşmak için yapmanız gereken tek şey olarak karşımıza çıkıyor.

iOS 13'e Video Düzenleme Arayüzü Eklendi

Düzenleme arayüzüne geçiş yaptığınızda sol tarafta sizi; Görüntü, Ayarlar, Filtreler ve Kırp sekmeleri karşılayacak. Pekala bu sekmelerde neler yapabiliyoruz?

Video

Bu sekmede görüntünüzün sesini kapatabilir, birtakım düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Bunların yanında görüntüyü başından ve sonundan olmak üzere istediğiniz üzere kırpabilirsiniz.

iOS 13'e Video Düzenleme Arayüzü Eklendi

Yanlış bir kırpma süreci gerçekleştirdiğinizde ve görüntüyü kaydettiğinizde daha sonra görüntünün düzenleme ekranını tekrar açarak yaptığınız süreçleri de geri alabiliyorsunuz. Bu doğrultuda artık görüntü düzenlemelerin yeni bir görüntü olarak değil özgün görüntünün üzerine kaydedileceğini söyleyebiliriz. Birebir sebepten dolayı düzenlediğiniz görüntüler bulutla yedeklenecek ve aygıtlarınız ortasında da tıpkı düzenlemeler geçerli olacak.

Ayarlar

Yeni düzenleme arayüzünün bu kısmı ise görüntü üzerinde ufak ayarlamalar yapmak için kullanılıyor. Bu ayarlamalar ise renk düzenlemeleri, kontrast, açı ve dahası üzere bir çok ufak ayarı bünyesinde barındırıyor. Arayüzün bu kısmında fotoğraf düzenleme arayüzündeki ayarlar kısmında bulunan özelliklerinin tümünün görülmesi bekleniyor.

Filtreler

Fotoğraflarda bulunan filtrelerin büsbütün aynılarının ekleneceği bilgisi elimize ulaşan görüntüler için düzenleme arayüzünde, eklenen efektlerin yoğunluğunun ayarlanabilmesine imkan tanıyan bir çubuğun da olacağı bildiriliyor.

Kırpma

iOS 13'e Video Düzenleme Arayüzü Eklendi

iOS 13 ile eklenen kırpma aracının hakikaten muazzam olduğu söyleniyor. Fotoğraflarınkine benzeri formda kolay kolay görüntüleri da kırpabileceğiniz üzere ayna tesiri ve görüntülerin açılarında düzeltme (perspektif düzeltmesi) yapabileceksiniz.

Cihazların Fotoğraflar uygulamasına orijinal ve kullanışlı özellikler getiren iOS 13 tıpkı vakitte düzenlenen evrakların çok fakat çok daha süratli bir formda kayıt edilmesine de imkan tanıyor. Her ne kadar iOS ekosistemi için gecikmiş bir özellik olsa da bu özelliğin Apple kullanıcılarından ziyadesiyle ilgi göreceğini düşünüyoruz.