İstanbul Havalimanı'nda Yaşanan Kazanın Sebebi Belli Oldu

İstanbul Havalimanı’nda Yaşanan Kazanın Sebebi Belli Oldu

Geçtiğimiz hafta İstanbul Havalimanı'nda bir kaza yaşanmıştı. Ankara'ya gitmek için harekete geçen bir Boeing 777-300 ER yolcu uçağının kanadı, piste ulaşmak için taksi yaptığı sırada bir aydınlatma direğine çarpmış, direk yıkılmış ve uçağın kanadında da hasar meydana gelmişti. Yaşanan kaza sırasında yolcular büyük panik yaşamış, 2 saatlik gecikmenin akabinde yeni bir uçakla Ankara'ya olan uçuşlarını gerçekleştirmişlerdi. Yapılan araştırmaların akabinde bu kazanın sebebi muhakkak oldu. Buna nazaran, Türk Hava Yolları pilotlarının taksi yolunu kısaltmak için belirlenen rotanın dışına çıktıkları, kazanın bu yüzden gerçekleştiği belirtildi. 

İstanbul Havalimanı'nda Yaşanan Kazanın Sebebi Belli Oldu

Kazanın nedeniyle ilgili edinilen bilgilere nazaran THY pilotlarının taksi müddetini kısaltmak ve piste daha çabuk ulaşmak için daha kestirme olan bir yola girdiklerinin ve kazanın da bu yüzden gerçekleştiği belirtildi. Aydınlatma direğinin inşaat sırasında orada unutulabilmiş olacağını da pahalandıran uzmanlar, direğin notamlı olduğunu ve uçuş gruplarının direğin orada olduğunu bildikleri söz edildi.

  • Not: NOTAM havacılık kesiminde 'notice to airmen'in kısaltmasıdır. NOTAM'lar havalimanları tarafından oluşturulur. İlgili havalimanı için spesifik bilgileri içerir. Bu bilgiler uçuş güvenliğinin hem havada hem de yerde korunmasını sağlar. Yazılı olarak yayımlanırlar.

Açıklanan bu sebebin akabinde akıllara İstanbul Havalimanı'nın idare şirketi İGA'nın CEO'su Kadri Samsunlu'nun açıklamaları geldi. Samsunlu daha evvel yapmış olduğu açıklamalarda, uçakların park konumları ve hangi pistten kalkış yapacağı durumuna göre bir uçağın taksi mühletinin 12 ila 29 dakika ortasında olacağını belirtmişti. 

Kaza ile ilgili çalışmalar sürerken kazanın yaşandığı anların manzarası de ortaya çıktı. Aşağıda bulunan görüntüden kaza anının güvenlik kameralarına yansıyan kısmını izleyebilirsiniz.