Loon, Peru Depremi Sonrası Balonlarla İnternet Götürdü

Loon, Peru Depremi Sonrası Balonlarla İnternet Götürdü

Geçtiğimiz pazar günü Peru, büyük bir zelzele felaketi yaşadı. 8.0 şiddetindeki zelzele sonrası bölgedeki altyapılar büyük ziyan gördü. Zelzeleye en süratli reaksiyon veren kuruluşlardan biri ise Alphabet’in yan kuruluşu Loon oldu.

Loon’un bölgeye gönderdiği balonlar, çökmüş olan internet altyapısının yerine LTE internet teması sağlıyor. Loon, reaksiyon verme müddetlerinin firmanın potansiyelini gösterdiğini söylüyor.

Loon, Peru Depremi Sonrası Balonlarla İnternet Götürdü

Bu cins bir çalışmayı birinci kere yapmayan Loon, daha evvel de Maria Kasırgası sonrası Porto Riko’da 100 bin şahsa internet sağlamıştı. Lakin bu olayda, balonların faal hale gelmesi dört hafta sürmüştü. Peru’daki fark ise, firmanın hali hazırda memleketler arası operatör Telefonica ile görüşmelere devam etmesinden kaynaklanıyor. Firma geçen ay ülkede altyapı kurmaya ve balonları test etmeye başlamıştı, o yüzden çok süratli tepki gösterebildiler.

Firma bu durumu tepki vermekten çok hazırlıklı olmak olarak tanımlıyor. Balonlardan internet sağlamak epeyce karmaşık bir süreç ve Loon servislerinin bulunduğu ülkeler, felaketlere karşı daha hazır durumda oluyor. Firma bir blog gönderisinde bu durumdan bahsederek, Peru örneğindeki üzere hizmetlerinin etkin olduğu ülkelerde reaksiyon müddetlerinin haftalardan günlere, hatta saatlere indiğini belirtiyor. Loon, balon takviyeli servisleri için daha fazla ülkeyle çalışmayı amaçlıyor.