İstanbullular Her Gün Trafikte Ne Kadar Vakit Kaybediyor?

İstanbullular Her Gün Trafikte Ne Kadar Vakit Kaybediyor?

Yaklaşık 16 milyon bireyle Türkiye'nin en kalabalık kenti İstanbul, birebir vakitte trafik yoğunluğunun de en sert ve en hissedilebilir yaşandığı kent olarak biliniyor. Dahası, 30 metreyi 30 dakikada geçtiğiniz (belki de geçemediğiniz) günler bile yaşayabiliyorsunuz. Milliyet gazetesi müellifi Mert İnan'ın haberine nazaran İstanbulluların trafikte kaybettiği vakit ortaya çıktı.

Bahçeşehir, Dokuz Eylül ve Yeditepe Üniversitelerindeki akademisyenler, 5 yıl boyunca İstanbul trafiğini inceleyerek hareketlilik rejiminin bir raporunu ortaya çıkardı. 'İstanbul Trafik Otoritmi' ismindeki rapor, 4 bin kilometrelik kent içi yol ağındaki sürüş suratı, yoğunluğu, gecikme ve kayıp üzere ögeleri inceledi. Ortaya çıkan sonuçlarsa İstanbulluları bile şaşırtacak seviyede oldu.

İstanbullular Her Gün Trafikte Ne Kadar Vakit Kaybediyor?

Raporun sonuçlarına nazaran 2017 yılında İstanbul trafiğindeki ortalama sürüş suratı saatte 32,8 kilometreyken tıpkı rotalarda ve tıpkı vakit dilimlerindeki ortalama sürüş suratı 2018 yılında 29,1 km'ye kadar geriledi. Şoförler, bir evvelki yıl tıpkı müddette varacağı yere güya 3,7 km daha uzaktaymış üzere seyahat etti.

Hafta sonlarındaki trafik akış suratı 28 km'den 23 km'ye gerilerken trafikte kaybedilen yol da saatte 5 km olarak belirlendi. 2018 yılı datalarında sabah yola çıkanların ortalama suratı 23 km/sa olarak ölçülürken akşam trafiğinde bu sürat 18 km/sa oldu.

İstanbullular Her Gün Trafikte Ne Kadar Vakit Kaybediyor?

Özellikle işe gidiş ve gelişlerde araç kullananların da kaybettiği süreyi açıklayan araştırma, trafiğe takılan bireylerin 70 dakika kaybettiğini belirtirken günlük vakit kaybının ortalama 4 yıllık mesaiyle muadil olduğu ortaya çıktı. Trafiğin en ağır olduğu üç güzergah olan Altunizade-Mecidiyeköy, Cevizlibağ-Avcılar ve Bakırköy-Mecidiyeköy de özel olarak incelendi.

Altunizade-Mecidiyeköy güzergahı olağanda 6 dakikada gidilebilirken 26 dakikada, Cevizlibağ-Avcılar güzergahı olağanda 14 dakikada gidilebilirken 50 dakikada ve Bakırköy-Mecidiyeköy güzergahının olağanda 11 dakikada gidilebilirken 55 dakikada tamamlandığı da araştırmada belirtildi.