Japonya’daki Anime Stüdyosu Yangınında 23 Can Kaybı Var

Japonya’daki Anime Stüdyosu Yangınında 23 Can Kaybı Var

Sabah saatlerinde Japonya'da, şok eden bir kundaklama hadisesi yaşandı. Ülkenin en tanınan anime stüdyolarından olan Kyoto Animation'ın 41 yaşında olduğu belirtilen bir adam tarafından ateşe verildi. Binanın kundaklanmasıyla ilgili soruşturmalar devam ederken, yetkililerden mevzuyla ilgili gelen birinci açıklama, ikinci bir şok yaşattı.

Full Metal Panic ve Violet Evergarden üzere tanınan anime yapıtlarının oluşturulduğu stüdyo, sabah saatlerinde bir adamın elindeki yanıcı sıvıyı binanın etrafına dökerek ateşe vermesiyle alevlere teslim oldu. Kundaklamayı yapan kişinin binayı ateşe verdiği sırada “Ölün!” diyerek bağırdığı söyleniyor.

Japonya’daki Anime Stüdyosu Yangınında 23 Can Kaybı Var

Alevlerin tesiriyle büyük çapta maddi hasarın meydana geldiği binada yangın denetim altına alınmış durumda lakin yetkililer tarafından yapılan açıklamalara nazaran yaşanan bu olayda en az 23 kişi hayatını kaybetti. Onlarca kişinin yaralı olduğu ve kimilerinin durumunun ağır olduğunu bildiren yetkililer çalışmaların sürdürüldüğünü ve gözaltına alınan kişinin sorgulanmasına devam edildiğini açıkladılar.

ABD merkezli bir anime şirketiyse mevzuyla ilgili olarak Kyoto Animation'a yardım kampanyası başlattı. Sentai Filmworks isimli firmanın başlatmış olduğu bu yardım kampanyası, kısa bir mühlet içerisinde dünya çapında ses getirdi ve haberi oluşturduğumuz şu sıralarda 500 bin dolarlık yardım hedefinin yaklaşık 200 bin doları toplanmış durumda.

En az 5 dolarlık yardımın yapılabildiği bu kampanyanın internet sayfasına ulaşmak isterseniz burada bulunan ilişkiyi kullanabilirsiniz.