Kan Piliyle Çalışan, 37 Saat Yüzebilen Robot Balık (Video)

Kan Piliyle Çalışan, 37 Saat Yüzebilen Robot Balık (Video)

Bilimde yeni sistemler geliştirilmesi için sık sık tabiattan kopya çekiliyor. Araştırmacılar son olarak, akışkan halde bulunan ve yapay bir deveran sisteminin içinde hareket eden pilleri kullandıkları bir robot balık üretti.

Kan üzere davranan ve bu nedenle de kan pili ismi verilen teknoloji, bir robot balığın çalıştırılmasında kullanıldı. Nature News’te çıkan habere nazaran bu balık, farklı bir bataryada barındırabileceğinden %325 daha fazla güç depolayabiliyor. Haliyle robot balığımız, etkileyici formda tam 37 saat suda hareket edebiliyor. Robot balık çok süratli yüzemiyor ve merkez noktadan çok uzağa gidemiyor olsa da çalışma mühleti, tabiattaki düzeneklerden ilham alan araştırmacıların gelecekte çok daha üst düzey ve çok daha verimli araçlar üretebileceklerini ortaya koyuyor.

Kan Piliyle Çalışan, 37 Saat Yüzebilen Robot Balık (Video)

Robot balığın sentetik kanı sadece pil misyonu görmüyor. Bu sıvı, robotun yüzgeçlerini hareket ettirebilmesi için gereken hidrolik sıvı görevini de üstleniyor. Böylelikle robot balık, saniyede tam 2,5 milimetrelik muhteşem(!) sürate ulaşıyor (9,15 m/saat).

Balığın mühendisliğini yapan Robert Shepherd, “Dakikada 1,5 uzunluk epeyce yavaş.” diyor. Bataryalar ve hidrolik sıvılar, robotlara uzun mühlet çalışabilecekleri ve daha otonom olabilecekleri yapılar için fırsat yaratıyor. Bu eğlenceli robot, pili bitene kadar yüzse bile çok uzağa gidemiyor.