Karadeniz’den Britanya’ya Giden 1800 Yıllık Camın Sırrı

Karadeniz’den Britanya’ya Giden 1800 Yıllık Camın Sırrı

Bir cam şişe modülü ne kadar gizemli olabilir? Roma periyodunda kalma 1800 yıllık bir şişe kesimi, dünyanın dört bir yanındaki uzmanların iki yıl boyunca süren hummalı çalışmaları ile lakin tanımlanabildi. 

Britanya’daki Gloucestershire bölgesindeki Roma devri hafriyat bölgesinden çıkarılan küçük, desenli bir cam şişe modülü, arkeologlar ortasında büyük ilgi gördü. Bu türlü bir cam, daha evvel İngiltere’de hiç bulunmamıştı. Olağanda bu stil camların işlemeleri Karadeniz kıyılarında, bilhassa de batı kıyılarında (İznik’ten Ukrayna’ya kadar olan bölge) yapılıyordu. 

Karadeniz’den Britanya’ya Giden 1800 Yıllık Camın Sırrı

Günümüzde iki bölge ortasında uçakla 2-3 saatte seyahat etmek mümkün olsa da o devirde neredeyse aşılması imkansız olarak görülen binlerce kilometrelik bir ara kelam konusu. Bu cam kesiminin ilişkin olduğu şişe, muhtemelen o periyotta çok pahalı olan parfümlerin taşınmasında kullanılmıştı.

National Trust arkeologu Nancy Grace, bu kalıntının incelenmesi için çalışmaları yürüten kişi oldu. Pek çok kişinin bu keşiften etkilendiğini belirten arkeolog, cam modülünün Britanya adasında bulunan tek örnek olmasının da Chedworth Roma hafriyat alanının ehemmiyetini arttırdığını söylüyor. 

Bu bölge, geçmişte soylu ve güçlü bir kişinin meskeni olarak biliniyor. Cam modülünün balık biçiminde bir şişeye ilişkin olduğu düşünülüyor. Bu da, Chedworth’de vaktinde yaşayan kişinin her kimse, Roma İmparatorluğu’nun uzak noktalarına kadar erişime sahip biri olduğunu gösteriyor. 

Karadeniz’den Britanya’ya Giden 1800 Yıllık Camın Sırrı

2017 yılının yaz aylarında bulunan cam modülü, evvel Roma camları konusunda uzman olan profesör Jennifer Price’a önerildi. Price, dünya çapındaki başka uzmanlardan yardım istedi. 

Yapılan çalışmalarda, camın oval formlu ve sivri ağızlı bir yapının kesimi olduğu anlaşıldı. Son olarak da cam örneğinin ilişkin olabileceği benzeri yapılar bulundu. 

Benzer bir “balık şişe” sadece bir kere bulunabildi. MS 2. yüzyıldan kalma şişe, Kırım’da çıkarılmıştı. İngiltere’de bulunan cam kesimi, yaz boyunca bölgede kurulacak olan stantta yer alacak.