'Kuantum Dolanıklık' Teorisi İlk Defa Görüntülendi

‘Kuantum Dolanıklık’ Teorisi İlk Defa Görüntülendi

Bilim insanları, bir ya da iki ‘dolanmış’ parçacığın uzakta olsalar bile quantum durumları sayesinde bağlı olmaları durumu olan Kuantum Dolanıklığını birinci sefer fotoğrafladı ve bunu kamuoyu ile paylaştı. Glasgow Üniversitesindeki fizikçiler, görüntüledikleri fotoğrafı Scientific Advances mecmuasında yayınladılar.

Bilim dünyasında çığır açıcı niteliğe sahip fotoğrafta, fizikî durumları kısa bir mühlet için eş olan iki karma fotonun Bell dolaşıklığı ismi verilen güçlü bir kuantum dolaşıklığı cinsinde olduğu gözlemleniyor.

İşte tarihin birinci kuantum dolanıklık fotoğrafı:

'Kuantum Dolanıklık' Teorisi İlk Defa Görüntülendi

Fotoğrafı oluşturmak için bilim insanları, ultraviyole lazeri ile bir beta baryum borat (BBO) kristalini birleştirdiler, bu da ortaya kuantum temaslı fotonları çıkardı. Akabinde bu dolaşık fotonlar akışı, daha sonra bir ışın ayırıcı ile birbirlerinden ayrıldı ve birinci foton, başka fotonların fazını değiştiren objeler yoluyla gönderildi.

İki dolaşık ‘ikiz’ fotonun fotoğrafını çekebilmek için ultra hassas bir kamera kullanıldı ve bu da kuantum dolaşıklığın görüntülenebilmesini sağladı. Bilim insanları, bu öncü fotoğrafın “yepyeni bir kuantum görüntüleme tekniği” sınıfına yol açacağını söylüyor.

Kuantum dolanıklık nedir?

Dolanıklık teorisi, cihanda bulunan iki dolanık kesimin birbirlerine zıt hallerinde hareketler sergilemesiyle ortaya çıkmış olan bir teoridir. “Kardeş” yahut “bağlı” diyebileceğimiz bu iki farklı parçacık, birbirlerinden ne kadar uzakta olurlarsa olsunlar, birisi saat tarafında döndüğü sırada başkası saat istikametinin aksisi tarafında döner. Einstein'in kağıt üzerindeki hesaplamalarla öne sürdüğü teori, birinci kez Vienna Üniversitesi akademisyenleri tarafınan, 2016'da kanıtlanmıştır. 

Kuantum dolanıklık neden bu kadar kıymetli? Neden Einstein tarafıdan “ürkütücü” olarak nitelendirildi?

Einstein, teoriye husus olan tesir olayını tanımlamak “ürkütücü” sözünü kullanmıştı. Bunun sebebi, kozmosun iki farklı ucundaki iki parçacık ortasında bile “kuantum dolanıklık” etkileşiminin gerçekleşme ihtimalidir. Yani tahminen de bir ışının kat etmek için milyarlarca yıl yol katetmesi gerektiği uzaklıklar ortasında, eş vakitli ve birbirine bağlı olarak “kuantum dolanıklık” hareketi gerçekleşebilir. Aksiyonun kanıtlanmış ve görüntülenmiş olması, bu nedenle kıymetlidir.

Ayrıca kuantum bilgisayarlar ile ilgili hazırladğımız görüntüyü aşağıdan izleyebilirsiniz: