Kuzey Kore, Dış Dünyaya Kapalı Telefonunu Tanıttı

Kuzey Kore, Dış Dünyaya Kapalı Telefonunu Tanıttı

Pyongyang 2425 isimli telefon, sırf devlet tarafından onaylanan uygulamaları çalıştıracak ve intranet ağı olan ve devlet tarafından işletilen 'Mirae' isimli Wi-Fi ağına erişebilecek. Ülkenin dünyadan izole bir halde yönetilmesine rağmen cihazın seri numarası, telefonun Çin’de üretildiğini gösteriyor.

Pyongyang 2425, standart bir akıllı telefona benziyor ve 8 çekirdekli bir işlemci, kablosuz şarj ve yüz tanıma teknolojisi üzere özelliklerle birlikte geliyor. Güney Koreli haber sitesi Daily NK, telefonu satın alarak inceledi ve seri numarasını denetim ederek telefonun Çinli bir üretici tarafından üretildiğini tespit ettiklerini açıkladı.

Kuzey Kore, Dış Dünyaya Kapalı Telefonunu Tanıttı

Uzmanlara göre bu aygıtlar, Kuzey Kore kendi yazılımını telefonlara kurmadan evvel tamamlanmış bir eser olarak ithal edildi. Daily NK’ye konuşan ve ismini vermek istemeyen bir uzman, yaptığı açıklamada “Yazılımın değiştirilmesi, kullanılan donanımın çeşidine bakılmaksızın işlevsellikte birtakım problemlere yol açabilirken Kuzey Kore, telefonun yazılımını aldıktan sonra değiştirmiş olabilir” dedi.