LaLiga Uygulaması Bütün Mikrofonları Dinliyor

LaLiga Uygulaması Bütün Mikrofonları Dinliyor

Batman: Kara Şövalye sinemasını izleyenler, akıllı telefonlar hacklenip mikrofonlarının etkin hâle getirildiği ve GPS'le aranan kişinin pozisyonunun bulunduğunu uygun bilirler. Görünen o ki LaLiga uygulamasının yazılımcıları da Bruce Wayne ile neredeyse tıpkı yolda ilerliyorlar çünkü LaLiga yazılımı, tüm aygıtların GPS'ini ve mikrofonunu gizlice kullanıyor.

Asıl olarak İspanya'daki futbol hayranlarına yönelik olarak tasarlanan ve kullanıcılarına anlık istatistikleri ve maç sonuçlarını aktaran LaLiga uygulaması, kullanıcıların gittikleri yerleri canlı olarak dinliyor ve o yerde kaçak futbol yayını yapılıp yapılmadığını denetim ediyor. Uygulamanın 10 milyonun üzerinde indirmeye sahip olması ise olayı daha da can alıcı hâle getiriyor.

Peki LaLiga uygulamasının bu yaptığı yasal mı? Evet yasal. Her LaLiga kullanıcısının uygulamayı kullanmaya başlamadan evvel birtakım mukaveleleri kabul etmesi gerekiyor. Bu mukavelelerde ise üstte bahsettiğimiz olay epey açık bir formda yazıyor: “Tuttuğun takımı koru! Tıklatarak, LaLiga'nın, yetkili olmayan kamu kuruluşlarının sahtekarlığını tespit etmek için aygıtınızın mikrofonuyla elde edilen bilgiler de dâhil olmak üzere ferdî datalarınızı kullanacağını kabul edersiniz. ”

LaLiga Uygulaması Bütün Mikrofonları Dinliyor

Elimize son ulaşan bilgilere nazaran Ulusal Bilgi Muhafaza Ajansı, bu hafta içerisinde LaLiga'ya 250.000 euro para cezası kesti ve uygulamadaki dinleme fonksiyonunun mümkün olan en kısa müddette devre dışı bırakılmasını talep etti. LaLiga ise UVKA'nın kararına karşı temyize gideceğini: “UVKA teknolojinin nasıl çalıştığını anlamak için gerekli çabayı göstermedi” sözleriyle açıkladı.