Linus Torvalds, Linux Kernel 5.2'yi Resmen Duyurdu

Linus Torvalds, Linux Kernel 5.2’yi Resmen Duyurdu

Linus Torvalds, Linux 5.2 kernel serisinin yayınlanışını ve kullanılabilir olduğunu bugün duyurdu. Geliştirici, sürümün işletim sistemine makul yeni özellikler eklediğini, şoförleri güncellediğini ve performans artışları yaptırdığını belirtti.

Linus Torvalds, Linux Kernel 5.2'yi Resmen Duyurdu

Yedi adet test sürümü (RC) geçiren Linux 5.2 kernel serisi, indirilebilir formda yeni özellikleri ve geliştirmeleriyle birlikte tanıtıldı. Olağan ki belirtmekte yarar var: Bu sürüm uzun müddet desteklenen bir sürüm olmadığı için 5.2.1 çıkana kadar mevcut kernelinizi kullanmanızı öneriyoruz.

Linux'un kurucusu Linus Torvalds, yaptığı bir açıklamada “Seyahatlerim ve geçtiğimiz hafta birkaç gün boyunca internetten büsbütün uzak olduğum için sekizinci test sürümünü yapmayı düşünüyordum. Aslında biraz geç gelmiş olsa bile bir haftayı daha test sürümüne harcamak için bir sebep bulamadığımdan v5.2'yi nispeten daha erken biçimde yayınlıyorum” demişti.

Linux kernel 5.2'de ne yenilikler var?

Linus Torvalds, Linux Kernel 5.2'yi Resmen Duyurdu

Linux kernel 5.2'ye baktığımız vakit Sound Open Firmware isimli açık kaynaklı bir üretici yazılımıyla karşılaşıyoruz. Bu yazılım, DSP ses aygıtları, sistem belgelerini bağlamak için yeni bir bağlama API'si, ARM Mali aygıtları için yeni açık kaynak kodlu bir GPU şoförü ve EXT4 belge sisteminde büyük/küçük harf hassasiyeti dayanağının yanı sıra performans geliştirmeleri üzere yenilikleri de içeriyor.

Güncellemeye güvenlik açısından baktığımızda Linux kernel 5.2'nin yeni bir CPU kusur altyapısını barındırdığı belirtildi. Bu altyapı, aygıtları Intel MDS (Mikromimari Data Örnekleme) güvenlik açıklarına karşı koruyor. Ayrıyeten 'migitations=' isimli bir önyükleme seçeneği de CPU kusurlarındaki risk azaltmaları etkinleştirebiliyor ya da devre dışı bırakabiliyor.

Linus Torvalds, Linux Kernel 5.2'yi Resmen Duyurdu

Yeni sürüm, daha düzgün bir donanım takviyesi için sayısız yeni ve güncellenmiş şoförün yanı sıra onlarca kusur ve güvenlik düzenlemesini de aldı. Yazımızın başında belirttiğimiz üzere yazılım şu an için toplu yayına hazır olmadığı için kullanıcıların Linux kernel 5.2.1 sürümünü beklemesini öneriyoruz. Yeniden de indirmek isteyenler sürümünü bu bağlantı aracılığıyla indirebilir.