Windows 10 Önizlemesi, Telefonunuz Uygulamasını Geliştiriyor

Windows 10 Önizlemesi, Telefonunuz Uygulamasını Geliştiriyor

Windows 10 için yeni bir önizleme konseyimi geldi. Testlere katılan şahıslar, 2020’nin birinci yarısında çıkacak olan 20H1 güncellemesini kurcalamaya devam ediyor. Güncelleme, Telefonunuz uygulaması için birtakım hoş özellikler getirecek.

Kurulum 18908 ile birlikte uygulamaya yeni eklenecek özellikler ortasında ekran okuma yer alıyor. Telefonunuz uygulaması artık TalkBack üzerinden Narrator ile eşleşme sağlayabiliyor. Narrator, Microsoft Windows’da bulunan hafif bir ekran okuyucu yardımcı programıdır. Windows 10 ekran okuyucu ile telefonda değerli bulduğunuz şeyleri görebilecek ve telefon ekranınızı bilgisayar ekranında görebileceksiniz.

Focus Tracking isimli özellik ise farenizin imlecinin ekranda bulunduğu yere ya da klavyede bastığınız tuşlara nazaran uygulama ikonlarının büyümesini sağlıyor. Bu özellik otomatik çalışıyor.

Windows 10 Önizlemesi, Telefonunuz Uygulamasını Geliştiriyor

Ekranlardan bahsetmişken, yeni bir özellik sayesinde telefon ekranınızı bilgisayardan görebiliyorsunuz. Bu özellik belirli telefonlarda destekleniyor; bunlar ortasında en öne çıkanlar ise Samsung Galaxy A8 ailesi. Daha sonra farklı telefonlar da bu sisteme uyumlu hale getirilecek, en azından Microsoft o denli kelam verdi.

Telefonunuz uygulaması, bilgisayarınızın klavye lisanını ya da dizilimini değiştirebildiğiniz lakin telefon klavyenizin bu değişiklikten etkilenmediği bir özelliğe de sahip.

Telefonunuz özelliği ayrıyeten MMS alıp gönderebilecek, bilgisayarda yazdığınız bildirilere emojiler ekleyebilecek.

Metin bildirilerine bildirimler üzerinden süratli yanıt verebilmek de yeni sistemin özellikleri ortasında yer alacak. Telefonunuza fizikî olarak erişmeniz gerekmeyecek.

Windows 10 Önizlemesi, Telefonunuz Uygulamasını Geliştiriyor

Uygulama arayüzünde ve uygulamanın senkornizasyonunda çeşitli iyileştirmeler de yapıldı. Böylelikle bildiriler, bildirimler ve fotoğraflar taşınabilir data üzerinden de bilgisayara iletilebiliyor. Bu özellik kimi durumlarda yararlı hale geliyor.

Sonuç olarak, Microsoft yavaş yavaş lakin emin adımlarla hayli kullanışlı bir uygulama geliştiriyor. Telefonunuz uygulaması, Microsoft’un ilerlemek için çözmesi gereken bulmacanın değerli bir modülü olacak ve telefonlar ile bilgisayarları daha yakın hale getirecek.