Meteorolojistlerden Avrupa'ya Uyarı: Rekor Sıcaklar Geliyor

Meteorolojistlerden Avrupa’ya Uyarı: Rekor Sıcaklar Geliyor

Meteoroloji uzmanları, çarşamba ve cuma günleri ortasında yaşanabilecek yüksek sıcaklıklar konusunda uyardı. Belirtilen günlerde doruk noktasına ulaşacak sıcak hava dalgasının İspanya ve Polonya ortasında bulunan bölgelerdeki sıcaklıkları olağandan 11 ila 17 derece ortasında yükseltmesi bekleniyor. Hissedilen sıcaklıklarsa belirtilen yerlerde 35-40 dereceleri bulacak. Asfalt ve beton binaların yoğun olduğu alanlardaki sıcaklıkların çok daha artabileceği de eklendi.

Finlandiyalı meteorolojist Mika Rantanen, bilgisayarlarındaki hava durumu programlarından aldıkları dataya baktıkları vakit bilhassa Fransa'daki sıcaklık haritasının bu vakte kadar görülmemiş bir sonuç verdiğini belirtti.

Meteorolojistlerden Avrupa'ya Uyarı: Rekor Sıcaklar Geliyor

Yaz başlarındaki sıcaklıklar, beşerler hava sıcaklıklarına alışmadığı için ölümcül olabiliyor. Yaşlı, evsiz ve konutunda klima bulunmayan beşerler, bu sıcak havalar sonucunda sıcak havalara ait hastalıklara yakalanabiliyor.

Meteorolojistlerden Avrupa'ya Uyarı: Rekor Sıcaklar Geliyor

(Cehennem geliyor.)

Potsdam Üniversitesi'ndeki iklim uzmanı Stefan Rahmstorf, kendi Twitter hesabından “Sıcak hava dalgaları, sessiz katillerdir” formunda bir tweet paylaştı. Tweetinin devamındaysa “2003 Avrupa sıcak hava dalgası yaklaşık 70.000 vefatla sonuçlandı. Geçtiğimiz yıl Almanya'da yaşanan sıcak yaz ayınınsa 1.000 mevte sebep olduğu düşünülüyor” tabirlerini kullandı.

Sıcak hava dalgası çoklukla Avrupa'nın batı bölümünü ve merkezini etkileyecek olsa da ülkemizde de sıcaklıkların artması bekleniyor.