Minecraft Gibi Oyunlar Yaratıcılığı Artırıyor

Minecraft Gibi Oyunlar Yaratıcılığı Artırıyor

Minecraft için sanal bir Lego dünyası demek yanlış olmaz. 100 milyondan fazla satılan oyun; oyunculara keşfetmesi ve içerisinde istedikleri şeyleri yaratıp istedikleri şeyleri yapmasına müsaade veren bir dünyaya sahip. Çocukların alışkanlıklarına nazaran yaratıcılıklarını belirlemek için yapılan testte Minecraft oynayan ve televizyon izleyen iştirakçiler yer aldı. Minecraft oynayan iştirakçiler iki kümeye ayrıldı ve bu kümelerden bir adedine hiçbir şey söylenmezken öbür kümeye olabildiğince yaratıcı formda oynamaları söylendi.

Minecraft Gibi Oyunlar Yaratıcılığı Artırıyor

40 dakikalık oyun ve televizyon tecrübesinin akabinde teste katılan 352 katılımcıdan dünya dışı bir yaratık çizmeleri istendi. Bu çizimler, bir beşere ne kadar benziyorsa o kadar düşük, bir beşerden ne kadar farklıysa da o kadar yüksek puan aldılar. Şaşırtan bir şekilde testten en düşük puanı alan küme, Minecraft oynarken yaratıcı olmaları söylenen küme oldu. Testte en yüksek puanı alanlarsa Minecraft oynarlarken rastgele bir talimat verilmeyen çocuklar oldu.

Çalışmayı yöneten psikoloji profesörü Douglas Gentile, sonuçlara net bir açıklama getirilemediğini söyledi. Gentile, “Yaratıcılığı artıran tek şey, Minecraft oynamak değil. Birebir vakitte Minecraft’ı oynamayı seçmekle de alakalı bir şeyler var” dedi. Yazılı halde yapılan açıklamada tekrar projenin yönetici isimlerinden Jorge Blanco-Herrera, eski bir doktora öğrencisi Jeffrey Rokkum ve Douglas Gentile, talimat verilen Minecraft kümesinin neden en düşük puanı almış olabileceğine dair iddialarda bulundu. Bu açıklamada yer almış kestirimler şu formda:

“Çocuklara yaratıcı olmalarını söylememiz, ters tesir yaratarak yaratıcılıklarını kısıtlamış olabilir. Tıpkı vakitte çocuklar, tüm yaratıcılıklarını Minecraft oynarken harcayarak testin son basamağında yaratıcılıktan uzak kalmış da olabilirler.”

Minecraft Gibi Oyunlar Yaratıcılığı Artırıyor

Araştırmalara nazaran oyunların birden fazla, oynayan insanların yaratıcılığını olumlu halde etkiliyor. Örneğin bir rol yapma oyununda oyuncular, kendi karakterleri ve kendi öykülerini yaratabiliyorlar ya da rekabetçi bir oyunda yaratıcı stratejiler izleyerek rakiplerini alt edebiliyorlar. Çalışmayı yapan araştırmacılara nazaran birinci şahıs nişancı oyunları bile yaratıcılığa katkıda bulunabiliyor zira bu oyunlarda da yeni stratejiler geliştiren oyuncular savaş sırasında üstün gelebiliyorlar.