Türk Mühendislerden Dünyanın ilk Mobil Hastanesi

Türk Mühendislerden Dünyanın ilk Mobil Hastanesi

Teknoloji, her geçen gün hayatımıza biraz daha giriyor. Dünya çapında bilim insanları ise, yeni teknolojileri insan hayatına entegre edebilmek için çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu sefer Türk mühendislerin imzasını taşıyan bir proje, dünyada birinci olmasının yanı sıra, kullanılabilirliğinin çok yüksek olması nedeniyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Turizm cennetlerimizden olan Bodrum'da çalışan mühendisler, bir taşınabilir hastane ürettiler. Bir otobüsü modifiye ederek üretilen bu taşınabilir hastane, 8+1 hasta kapasiteli ve 2 ağır bakım ünitesi bulunuyor.

İşte Türk mühendisler tarafından üretilen taşınabilir hastane:

Türk Mühendislerden Dünyanın ilk Mobil Hastanesi

Tam donanımlı bir hastaneye benzeyen bu taşınabilir hastanede, 8 hasta monitörü ve 2 izleme ünitesi bulunuyor. Elektrik liftli sedyeler, çok işlevli yataklar ve merkezi oksijen sistemi üzere yeni teknolojilerin kullanıldığı bu taşınabilir hastane, dünyada bir birinci olmasının yanı sıra yüzde yüz Türk malı olarak üretildi.

Hastaların tüm ihtiyaçlarını sağlayabilecek kapasitede olan bu otobüs, 8 hastaya 1 hafta boyunca yetebilecek oksijen sağlayabiliyor. Bu taşınabilir hastanede 6 tabip ve 4 hemşire çalışabiliyor.

Türk Mühendislerden Dünyanın ilk Mobil Hastanesi

Bu taşınabilir hastanenin açılışında konuşan şirketin idare şurası lideri Gökhan Şen, sıhhat alanında çok değerli bir birincisi gerçekleştirdiklerini ve bunun gururunu yaşadıklarını belirtti. Şen, bu taşınabilir hastanenin trafik kazaları ve zelzele üzere doğal afetlerin yaşandığı sırada hem Türkiye hem de dünya genelinde çok fazla iş görebileceğini söyledi. 

Hastaların durumunun başka farklı izlenebildiğini söyleyen Şen, taşınabilir hastaneye kurdukları ranza sisteminin 300 kilogramlık çeliklerle güçlendirildiğini ve her ranzanın hareket edebilme kabiliyetinin olduğunu, hem sabit durumda hem de hareket halindeyken bu hastanede bulunacak hastaların inançlı bir halde tedavi edilebileceğini söyledi.