Mona Lisa'nın Gözleri Yaşlı: Da Vinci'nin Robotu Üretildi

Mona Lisa’nın Gözleri Yaşlı: Da Vinci’nin Robotu Üretildi

Osaka Üniversitesi ile Fujikin isimli şirket, dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük bilim insanlarından kabul edilen Leonardo Da Vinci’nin robotunu üretti. Da Vinci robotu, Osaka’da düzenlenen G20 doruğundaki iştirakçilere tanıtıldı.

Fujikin Pazarlama Müdürü Koichi Nakamura, emellerinin ilkokul öğrencilerine bilimi sevdirmek ve Da Vinci’nin çalışmalarını kolay bir lisanla onlara anlatmak olduğunu söyledi. Nakamura “Böylece öğrencilerin eğlenerek ve heyecan duyarak bilimi öğrenmelerini sağlarken aynı vakitte geleceğin bilim insanlarını da eğitiyoruz” tabirlerini kullandı.

İlkokul öğrencilerinin bilimi tam manasıyla anlayabilmesinin yalnızca kitaplarla mümkün olmadığını lisana getiren Nakamura, robotun şu an yalnızca aşikâr bir bilgiyi tekrar edebildiğini lakin ileride insanların sordukları sorulara karşılık verebilmesini ve Google ile irtibat kurmasını sağlayacaklarını söyledi.

Da Vinci robotunun İngilizce, Japonca ve İtalyanca konuşabildiğini söylen Nakamura, milletlerin tarihi kişiliklerini robotlaştırmaya yönelik bir çalışmaları olduğunu ve sıradaki maksatlarının Albert Einstein robotu olacağını söyledi.