Mozilla Firefox'un Android Sürümü Baştan Aşağı Yenilendi

Mozilla Firefox’un Android Sürümü Baştan Aşağı Yenilendi

İnternet tarayıcıları son yılların en çok tartışılan bahislerinden bir tanesi olmuştur. Güvenlik, kapalılık ve suratın çok kıymetli olduğu dijital dünyada kullanıcılar, kendileri için en yeterli tarayıcının hangisi olduğu konusunda emin olamıyorlar. Yazılım şirketleri de kendi internet tarayıcılarını ön plana çıkarmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Hal bu türlü olunca tarayıcı geliştiriciler ortasındaki rekabet de hiç bir vakit bitmiyor. Bu kere Mozilla, kendi internet tarayıcısı olan Firefox'un Android sürümünü baştan aşağı yenileyerek Google Play'e yükledi. Firefox Preview olarak isimlendirilen bu sürüm, mevcut tarayıcıya nazaran daha düzgün bir performans sunuyor.

Mozilla Firefox'un Android Sürümü Baştan Aşağı Yenilendi

Firefox'un bu yeni tarayıcısı, şirketin masaüstü sürüm için geliştirmiş olduğu yeni 'GeckoView' motorunu kullanıyor. Mozilla yaptığı açıklamalarda, bu tarayıcının Google'dan büsbütün bağımsız olarak kullanılabileceğini ve bunun kapalılık ve güvenlik alanında daha güzel olduğunu söylüyor. Ayrıyeten yapılan birinci testler, Firefox Preview'ın olağan sürüme nazaran 2 kat daha süratli olduğunu ortaya koyuyor.

Bu yeni tarayıcının, internet sitelerini koleksiyonlar haline getirebilme özelliği dikkat çekiyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, belirledikleri internet sitelerini bir koleksiyon altında birleştirebilecekler ve gerekli durumlarda bu koleksiyonu öteki aygıtlarla paylaşabilecekler. Ayrıca son vakitlerin tanınan 'Karanlık Mod' özelliği de Firefox'un yeni sürümünde bulunuyor.

Mozilla'nın bu yeni tarayıcısını 'Preview' olarak yayınlaması, şirketin ilerleyen devirlerde bu uygulamanın biraz daha geliştirilmiş bir sürümünü oluşturacağı ve şimdilik amacın geri bildirim almak olduğunu ortaya koyuyor.  

Mozilla'nın yeni bir isimle Google Play Store'a yüklediği bu tarayıcıyı indirmek isterseniz aşağıda bulunan 'İndir' seçeneğine tıklayabilirsiniz.