Steam, Grand Prix Etkinliği İçin Özür Diledi

Steam, Grand Prix Etkinliği İçin Özür Diledi

Steam, klasik olarak indirim günleri düzenliyor. Bu indirim aktifliği boyunca neredeyse tüm oyunlara değişken oranlarda indirimler yapılıyor ve bu indirimler, oyunseverler tarafından yakından takip ediliyor. Steam, indirimlerin yanı sıra platform üyelerinin fiyatsız olarak oyun kazanabilecekleri bir de aktiflik başlattı. Steam Grand Prix ismi verilen bu etkinliklerde kullanıcılardan bir grup seçmeleri istendi. 5 farklı kadronun oluşturulduğu bu müsabakada gruplar, üyelerinin topladıkları puanlar doğrultusunda sıralanıyor, günün birinci üç sırasında bulunan kadrolara puan veriliyordu. Aktifliğin bitişinde ise en çok puan toplamış olan grup birinci olarak seçilecekti ve bu ekipte bulunan üyelerin ortasından rastgele şahıslar seçilerek bu bireylere fiyatsız oyunlar gönderilecekti. Lakin her şey planlandığı üzere olmadı ve Steam, bu mevzu hakkında bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Steam'in bu türlü bir açıklama yapmasının altında yatan sebep, oyunseverler tarafından gelen tepkilerdi. Steam kullanıcıları bu aktifliğin tam olarak ne olduklarını anlayamamışlardı ve işleyişin nasıl süreceği ziyadesiyle karışıktı. Hatta kimi kullanıcılar yaptıkları vazifelerden puan alamadıklarını söylüyorlardı. Aslında Steam'in bu etkinliği ilk iki gün gerçek düzgün çalışmamıştı. Tepkilere daha fazla direnemeyen Steam, ortaya çıkan karışıklıktan dolayı özür diledi. Oluşturdukları Steam Grand Prix aktifliğinin ziyadesiyle karmaşık hesaplamalar içerdiğini açıklayan Steam yetkilileri, bu bahiste hem daha net olmaları gerektiğini farkettiklerini hem de bu hesaplamaların aktifliğin sonucu etkileyecek düzeyde dengesizliklere yol açtığını açıkladılar.

Steam, Grand Prix Etkinliği İçin Özür Diledi

Bu kamsamda aktifliğe pek çok yeni düzenleme yaptıklarını söyleyen Steam, bu düzenlemelerin ayrıntılarına da değindi. Steam'den yapılan açıklamalara nazaran hem kullanıcıların bu aktifliği daha âlâ anlayabilmesine imkan tanıyan bir rehber oluşturuldu hem grupların dengelenmesi için yeni ayarlamalar yapıldı hem de aktifliğe yeni bir özellik eklenerek grupların rekabet edebilmeleri sağlanmış oldu.

Yapılan düzenlemeler Steam'in tez ettiği üzereyse bu aktiflik bitene kadar grupların daha büyük bir rekabet içerisinde olacağını söylemek mümkün görünüyor. Steam tarafından yapılan bu açıklamanın tamamına burada bulunan ilişkiyi kullanarak erişebilirsiniz.