Nesnelerin İnterneti, Çocuklar İçin Tehditler Barındırıyor

Nesnelerin İnterneti, Çocuklar İçin Tehditler Barındırıyor

Çocukların IoT aygıtları için programlama öğrenerek kendilerini geliştirmeleri, birinci bakışta epey uygun bir gelişme olarak yorumlanabilir ancak Lancaster Universitesi'nden uzmanlar, hususun tam olarak o denli olmadığını belirtiyorlar. IoT aygıtlarının uygun formda değerlendirilmemesi sonucunda bu aygıtlar, çocuklar ve etrafındaki başka beşerler için risk oluşturabilir.

Nesnelerin İnterneti, Çocuklar İçin Tehditler Barındırıyor

Çocukların IoT aygıtlarını kullanarak ürettikleri dataların kullanımı, ticarileştirilmesi ve güvenlik kaygıları, uzmanların ebeveynleri uyarmasındaki en değerli etmenler olarak karşımıza çıkıyor. Ortaya çıkan riskleri kıymetlendirerek bir çalışma yapan Lancaster Üniversitesi'nden Dr. Bran Knowles, şu sözleri kullandı:

“IoT cihazlarıyla kodlamayı öğrenen çocukların saklılık ve güvenlik anlayışlarında kıymetli boşluklar olabilir. Ebeveynlerin de çocukların mahremiyetlerini yönetmelerini ve inançta olmalarını sağlama konusunda kâfi teknik bilgisi olmayabilir. Çocuklar toplumsal medya zorbalığına karşı eğitiliyorlar lakin şimdi müfredatta IoT hakkında bir eğitim yok. Bu da IoT tasarımcılarının çocuklar için uygun stratejiler belirlemesi gerekliliğini ortaya koyuyor.”

Yaptıkları çalışmanın; tasarımcıların kritik risklere karşı uygulayacağı strateji için epey yardımcı olacağını, birebir vakitte eğlenceli bir öğrenme tecrübesi sunmak için kâfi fonksyonları sağlayacağını söyleyen Knowles, bu sayede risklerin ortadan kaldırılabileceğini düşünüyor.