Nokia'nın CTO'su Huawei'yi Eleştirdi

Nokia’nın CTO’su Huawei’yi Eleştirdi

Finite States tarafından yayınlanan güvenlik raporu, Huawei’nin cihazlarına müsaadesiz erişim riskinin en az %55 olduğunu belirtiyordu. Bunun üzerine, Nokia’nın CTO’su Marcus Weldon, BBC ile yaptığı bir röportajda Huawei’yi sert bir halde eleştirdi ve onlardan daha güzel işi çıkardıklarını da ekledi. 

Nokia'nın CTO'su Huawei'yi Eleştirdi

Weldon, “Raporları okuduk ve onlardan çok daha düzgün bir iş çıkardığımızı düşünüyoruz. Dürüst olmak gerekirse, kimi hususlar sadece birkaç güncelleme ve yamayla düzeltilebilecek şeyler lakin kimileri hakikaten çok gizlenmiş sıkıntılar. Aygıtlarında güvenlik yamaları bulunduğunu gösteriyorlar, hâlbuki bu yamalara sahip değiller” açıklamasını yaptı. Nokia ise bu açıklamalarla alakalı olmadığını belirten bir bildiri yayınlayarak, CTO’nun açıklamalarının Nokia’nın resmi pozisyonunu yansıtmadığını söyledi. 

Nokia, yöneticinin BBC ile yaptığı 27 Haziran 2019 tarihli röportajda söylediklerinin şirketle bir alakası bulunmadığını, Nokia’nın kendi eser ve servislerine odaklandığını ve rakiplerinin potansiyel zayıf noktalarıyla ilgili kendi değerlendirmesi olmadığını belirtti.