Norveç’teki Bir Ada Halkından Tuhaf İstek

Norveç’teki Bir Ada Halkından Tuhaf İstek

Avrupa'nın ilgi cazip ülkelerinden bir tanesi olan Norveç, son günlerde halkın tuhaf bir isteğiyle uğraşıyor. Ülkenin kuzey kısımlarında bulunan Sommaroy adasında yaşayan halk, saat uygulamasının adadan kaldırılmasını talep ediyor ve bunun için çalışmalara da başlanmış durumda. Bu tartışmaların ortaya çıkmasıyla birlikte esasen 300 kişilik bir nüfusa sahip olan bu ada ikiye bölündü. İnsanların kimisi bu olayı direkt desteklerken bazıları ise bu durumun birtakım meselelere yol açacağı istikametinde fikirlerini belirtti. Şayet bu istek gerçekleşirse Sommaroy, dünyanın saat kavramı olmayan birinci bölgesi olacak.

Norveç’teki Bir Ada Halkından Tuhaf İstek

Bu fikri ortaya atan isimlerin başında gelen Kjell Ove Hveding, katıldığı lokal televizyon programında bu hususla ilgili kimi açıklamalar yaptı. Dünyanın en büyük meselesinin depresyon ve gerilim olduğunu söyleyen Hveding, bu duruma neden olan en büyük faktörün saat kavramı olduğunu ileri sürdü. Saat kavramı olmayan bir ortamda herkesin kendi muhtaçlıklarını hem özgürce hem de hudutlar altında kalmadan yapabileceğini söyleyen Hveding, maksatlarının vakit esnekliği sağlamak olduğunu tabir etti. Hveding, ilerleyen periyotlarda bu sistemin etraf bölgeler tarafından beğenileceğini ve onların da bu duruma dayanak vereceklerini söyledi. Hveding'e nazaran aslında aşikâr periyotlarda güneşin hiç batmadığı adada, saat kavramının zati büyük bir kıymet arz etmiyor.

Bu kanıya karşı çıkan taraflar ise saat kavramının kalkmasının bir kaosa sebep olacağını söylüyor. Bu bahisle ilgili olarak açıklamalar yapan bir resepsiyonist, saat kavramının kaldırılması otelin restoran ve bar kısmının ne kadar mühletle açık kalacağını belirleyemeyeceğini, bu yüzden de herkesin muhtaçlığına yanıt verilemeyeceğini ve bu örneklerin öteki bölümler için de var olduğunu söyledi. Adada yaşan bir öteki sakin ise kesin olan tek şeyin, saat kavramının kaldırılmasının hiçbir işe yaramayacağı olduğunu, bir diğeri ise saat olmadığı vakit marketlerin neye nazaran açılıp kapanacaklarını sorarak, insanların muhtaçlıklarını nasıl gidereceklerini sorguladı.

İki tarafın görüşüyle birlikte bu fikri ortaya atanlar, kararın resmileşmesi için yetkili organlara müracaat yapmaya başladılar. Kararın resmileşmesi için Norveç parlamentosuna gideceklerini belirten fikrin savunucularının, nasıl bir sonuçla karşılaşacakları şimdilik bilinmiyor.