Öğrenciler Tarafından Birleştirilen Uçak, İlk Uçuşunu Yaptı

Öğrenciler Tarafından Birleştirilen Uçak, İlk Uçuşunu Yaptı

Güney Afrika'da gençlerin girişimcilik ruhunu canlandırmak isteyen U Dream Küresel isimli bir vakfın öncülüğünde bir uçak, Afrika Kıtası'nda bulunan lise öğrencileri tarafından yalnızca 3 hafta içerisinde birleştirildi. Kıtada yaşayan bin kadar öğrencinin yaptığı müracaatların ortasından seçilen bir grup tarafından birleştirilen uçak, uzun bir uçuş serüveninin birinci etabını başarılı bir halde tamamladı. Güney Afrika'dan kalkan ve pilotluk lisansı olan 17 yaşındaki Megan Werner isimli bir öğrenci tarafından kullanılan uçak, birinci durağı olan Namibya'ya indi.

Öğrenciler Tarafından Birleştirilen Uçak, İlk Uçuşunu Yaptı

Airplane Factory isimli bir şirket tarafından üretilen Sling 4 tipi uçağın birleştirilmesi için müracaat yapan öğrenciler ortasından 20 kişi seçildi. Uçağın montaj çalışmaları sırasında öğrencilere, uçak mühendisleri de eşlik etti. Uçağın motor ve elektronik aksamı ise tekrar mühendisler tarafından kuruldu. Airplane Factory, bu uçakların ortalama olarak üç bin saatte birleştirilebildiğini söz ederek, öğrencilerin çok önemli bir performans sergilediklerini belirttiler.

Öğrenciler Tarafından Birleştirilen Uçak, İlk Uçuşunu Yaptı

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan pilot lisanslı Megan Werner, babasının da pilot olduğunu söz etti ve havacılığın kendisi için bir tutku olduğunu lisana getirdi. Bir yandan pilotluk lisansı için çalıştığını söyleyen Werner, öteki yandan da eğitimine devam ettiğini, bu ikisinin kendisini zorladığını fakat başarılı olduğunu açıkladı.

Uçağın kesimlerini birleştiren takımda yer alan 15 yaşındaki Agnes Keamogetswe Seemela ise kendisinin uçağın gövde kısmının montajı için çalıştığını ve bu uçağın kendisi için çok büyük bir ehemmiyet taşıdığını tabir etti. Yaptıkları şeye en başından beri inandığını söyleyen Seemala, bu uçakla gurur duyduğunu ve uçakla ortasında bir bağ oluştuğunu, uçağı kendi çocuğuymuş üzere gördüğünü tabir etti. 

Tam dolu deposuyla 6.5 saat havada kalabilen Sling 4 tipi uçağın yeni adresi Zimbabve olacak. Buradan sonra Alavi, Tanzanya, Kenya, Etiyopya ve Eritrea'ya gidecek olan öğrenciler, gidiş seyahatlerini Kahire'de tamamlayacaklar. Dönüş seferinde ise Uganda, Ruanda, Zambiya ve Botsvana'ya uğrayacak olan öğrenciler, son durak olarak da konutlarına dönecekler.