Pixel 4, Soli Yongasıyla Gelecek

Pixel 4, Soli Yongasıyla Gelecek

Soli yongasının Pixel 4’te ne misyon yapacağı konusunda iki farklı görüş kelam konusu. Birinci görüşe nazaran Soli, sızıntılarda gördüğümüz dev kameranın algılayıcısına yerleştirilecek. Öteki görüşe sahip bireyler ise Soli’nin, hareket algılayıcı sensör olarak kullanılacağını söylüyor.

Project Soli yongası, İleri Teknoloji ve Projeler (ATAP) takımında olan İvan Poupyrev’den gelen çok hoş bir fikir. Soli yongası, menzili, açıyı ve suratı belirlemek için radyo dalgalarını kullanarak çok ince ayrıntıları ve hareketleri algılayan küçük bir yongadır. Google birinci olarak Google I/O 2015 etkinliklerinde bize Project Soli’yi tanıtmış ve 2016 yılında da kullanabilecek hale getirmişti.

Pixel 4, Soli Yongasıyla Gelecek

Aşağıdaki görüntüde da görebileceğiniz üzere Soli, yeni etkileşim sensörü teknolojisi sayesinde saniyede 10,000 kare parmak hareketini yakalıyor. Soli, milimetreden bile küçük el ve parmak hareketlerini algılayıp ilgili sisteme iletmede kullanılıyor.

Elinizi havada oynatarak kimi şeyleri yapmak faydalı bir yol olabilir. Örneğin sizden uzakta olan bir telefonunuzu oturduğunuz yerden denetim edebilirsiniz. Soli, yalnızca medya denetimleri ile sonlu kalmayacak üzere görünüyor. Russell Holly, Soli’nin bir kimlik doğrulama formülü olarak kullanmak istediklerini açıkladı.