PlayStation 5 Ne Zaman Çıkacak? - PlayStation 5 Oyunları

PlayStation 5 Ne Zaman Çıkacak? – PlayStation 5 Oyunları

PlayStation serisiyle yıllardır oyun bölümünü kasıp kavuran Sony, bu alandaki muvaffakiyetini katlayarak devam ettirmek istiyor. Son olarak PlayStation 4 Pro'yu piyasaya süren Japon teknoloji devi, bir gelenek haline gelen 'exclusive' oyun anlayışını ve PS4'e özel olarak çıkan bu oyunları sürat kesmeden geliştirmeye devam ediyor. Pekala gelecek kuşak hakkında neler biliyoruz, biraz da bunu konuşalım.

PlayStation 5 ne vakit çıkacak?

PlayStation 5 Ne Zaman Çıkacak? - PlayStation 5 Oyunları

PlayStation 5'in çıkış tarihi konusunda şimdi resmi bir açıklama yok lakin PlayStation 4'ün 2013 yılında tanıtıldığını göz önünde bulundurduğumuzda PlayStation 5'in çok da uzak olmadığını anlayabiliriz. 2016 yılında da PlayStation 4 Pro'yu duyuran Sony'nin 2020 yılının ikinci çeyreği itibariyle PlayStation 5'i tanıtacağı düşünülüyor.

Geçtiğimiz ay Xbox Project Scarlett'ı duyuran Microsoft, yeni jenerasyon konsolun ışın izleme teknolojisine sahip olacağını duyurmuştu. 8K çözünürlüğe kadar oyun tecrübesi sunabilecek olan Project Scarlett, 120 FPS'e kadar çıkabilen kare suratlarıyla epeyce akıcı bir oyun tecrübesi yaşatacak. Microsoft yeni konsolunun duyurusunu şimdiden yapmış olsa da aygıtın ne vakit piyasaya sürüleceği ve öbür teknik ayrıntıları hakkında bir açıklama yapmadı.

Microsoft'un yeni konsolunun bir ön gösterimini yaptığını da göz önüne aldığımızda Sony'den misal bir atılım gelmesi uzak bir ihtimal değil. Japon teknoloji devi Sony'nin 2020 yılına kadar PlayStation 5 ile ilgili ipuçları vermeye başlayacağı ve 2020 yılının ikinci yarısından itibaren de konsolun piyasada olacağı iddialar ortasında.

PlayStation 5'te hangi oyunlar olacak?

PlayStation 5 Ne Zaman Çıkacak? - PlayStation 5 Oyunları

PlayStation 4 ile 'exclusive', yani konsola özel oyunlar çıkararak oyuncuları bir epey memnun eden Sony, PlayStation 5 ile de yeni exclusive oyunları kullanıcılarla buluşturacak. PS VR dayanaklı Gran Turismo 7, The Last of Us Part II, Horizon Zero Dawn 2 ve Uncharted serisinin yeni bir oyunuyla PS5'e özel olarak çıkacakken; Cyberpunk 2077, yeni Battlefield oyunu, yeni Call of Duty oyunu üzere oyunları da beraberinde getirecek.

PlayStation 5'in GTA 6 ile birlikte piyasaya sürüleceği de konuşulan bir öteki ayrıntı. GTA 5'in 2013 yılında çıkış yaptığı düşünüldüğünde GTA 6'nın da PS5 ile birlikte 2020 yılında çıkacak olması mümkün.

PlayStation 5 fiyatı ne olacak?

Birkaç ay evvel Sony'e yakınlığıyla tanınan bir analist, PlayStation 5'in fiyatının 400 dolar düzeyinde olacağını lakin konsolun 500 dolar üzere bir fiyatla çıkmasının da sürpriz olmayacağını açıklamıştı. Yurt dışı fiyatı 370 dolar civarında olan PS4 Pro'nun günümüz itibariyle 3000 ile 3700 TL ortasında fiyatlandırıldığını düşündüğümüzde PlayStation 5'in fiyatının da 4000-5000 TL aralığında olacağını söyleyebiliriz.

PlayStation 5 özellikleri neler olacak?

PlayStation 5 Ne Zaman Çıkacak? - PlayStation 5 Oyunları

Fiyat konusunda açıklama yapan analist Pelham Smithers'a nazaran PlayStation 5, donanım kısmında da hayli tezli olacak. 8 çekirdekli 7 nm AMD Ryzen 3600G işlemciyle geleceği söylenen PS5'in rakibi Project Scarlett üzere 8K çözünürlük dayanağı ve ışın izleme teknolojisiyle geleceğine de neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Grafik tarafında ise 7 nm mimarisine sahip 14 teraflops gücünde bir Radeon Navi GPU ile gelecek olan PlayStation 5, depolama ünitesi tarafında ise SSD'ye geçiş yapacak.

PlayStation 5 hakkında öteki detaylar

Dokunmatik ekranlı Dual Shock 5:

PlayStation 5 Ne Zaman Çıkacak? - PlayStation 5 Oyunları

PlayStation 5 ile birlikte yenilenecek olan Dual Shock, yeni kuşağında dokunmatik bir LCD ekrana sahip olacak. Oyunların içinden değerli bilgileri -kalan mermi gibi- bizlere gösterecek olan bu ekran, spor oyunlarında ise küçük bir harita misyonu görebilir. Kullanışlılığı tartışmaya açık olsa da Dual Shock 5'in sahip olacağı dokunmatik ekran değerli bir yenilik olacak.

Yeni jenerasyon kablosuz PS VR 2:

PlayStation 5 Ne Zaman Çıkacak? - PlayStation 5 Oyunları

Oyun dünyasında gün geçtikçe yaygınlaşan sanal gerçeklik, PlayStation 5 ile farklı bir boyuta taşınacak. Büsbütün kablosuz olarak çalışması beklenen PS VR 2, dahili bir işlemciye sahip olmayacağı için epey hafif olacak.

PlayStation Now:

PlayStation 5 Ne Zaman Çıkacak? - PlayStation 5 Oyunları

Google Stadia ile birlikte ismi düzgünce duyulmaya başlanan bulut oyunculuk, Sony ve Microsoft'un yeni kuşak konsollarıyla da karşımıza çıkacak. Aslında PlayStation Now ile bir müddettir bu hizmeti sunan Sony, PlayStation 5 ile birlikte PlayStation Now hizmetini de geliştirecek ve Stadia ile direkt rekabete girecek. Yeni kuşak PlayStation Now ile ilgili resmi bir açıklama bulunmasa da Sony'nin bulut oyunculuk trendini kaçırmayacağını şimdiden söyleyebiliriz.

PlayStation 5'in çıkış tarihi ve öteki bilinen ayrıntıları bir ortaya getirdiğimiz içeriğimizin sonuna geldik. PlayStation 5 hakkında varsayımlarınızı yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.